Kwalifikacje olimpijskie siatkarek: Niemki w finale turnieju w Apeldoorn!

W pierwszym półfinale rozgrywanego w Apeldoorn europejskiego turnieju kwalifikacyjnego siatkarek do igrzysk Tokio 2020 Niemcy wygrały z Niderlandami 3:0. Podopieczne trenera Felixa Koslowskiego w niedzielnym finale zmierzą się ze zwycięzcą meczu Polska – Turcja. Triumfator finału wywalczy olimpijski awans.

Premierowa partia długo toczyła się przy przewadze siatkarek reprezentacji Niemiec (8:6, 16:13), które dobrze prezentowały się na przyjęciu, co przekładało się na skuteczną grę w ofensywie. Mocną bronią Niemek była również zagrywka (3–0 w punktowych serwisach w całym secie). Jeszcze przy stanie 22:18 wydawało się, że podopieczne trenera Felixa Koslowskiego pewnie wygrają tę partię, jednak rywalki ruszyły do odrabiania strat i dopięły swego (23:23). Choć mecz toczył się na dobrym poziomie, końcówka była nerwowa i siatkarki obu ekip popełniały proste błędy. Dotknięcie siatki przez Niderlandki dało Niemkom piłkę setową (24:23), ale po chwili Nika Daalderop skutecznym atakiem doprowadziła do rywalizacji na przewagi. Zwycięsko wyszły z niej Niemki, a w ostatniej akcji Louisa Lippman popisała się ryzykownym, ale skutecznym atakiem (27:25).

Set numer dwa od początku toczył się przy przewadze Niderlandek (3:6, 8:12). Tym razem to one zaskakiwały przeciwniczki trudną zagrywką. Przy stanie 9:15 wydawało się, że Pomarańczowe mają tę partię pod kontrolą. Niemki szybko jednak odrobiły straty przy seriach dobrych serwisów – najpierw Lippman (13:15), a następnie Hanny Orthman (17:16). SIaktarki trenera Koslowskiego przejęły inicjatywę, miały przewagę (19:17, 22:20) i wygrały kluczowe akcje. Orthman zaatakowała blok-aut (23:21), a dwa ostatnie punkty dla reprezentacji Niemiec wywalczyła Marie Schoelzel (25:23).

W trzeciej odsłonie przewagę uzyskały niemieckie siatkarki (10:8, 14:11). Przeciwniczki jednak nie rezygnowały, dzięki czemu w dalszej części seta oglądaliśmy zaciętą walkę obu ekip i kilka efektownych wymian. Niderlandki odrobiły straty (19:19), a po chwili uzyskały przewagę po ataku Daalderop. Decydujące akcje padły jednak łupem Niemek. Piłkę meczową wywalczyła Orthman (24:21), a punkt na wagę awansu do finału uzyskała skutecznym atakiem Lippman (25:22).

Najwięcej punktów: Louisa Lippman (21), Hanna Orthman (14) – Niemcy; Nika Daalderop (15), Robin De Kruijf (11) – Niderlandy. Niemki lepiej punktowały w ataku oraz zagrywką (5–2, 3 asy Lippman).

Niemcy – Niderlandy 3:0 (27:25, 25:23, 25:22)

Niemcy: Denise Hanke, Jenofer Geerties, Louisa Lippman, Hanna Orthman, Marie Schoelzel, Camila Weitzel – Anna Pogany (libero) oraz Lena Moellers, Linda Bock, Ivana Vanjak (libero). Trener: Felix Koslowski
Niderlandy: Robin De Kruijf, Floortje Meijners, Anne Buijs, Nika Daalderop, Laura Dijkema, Yvon Belien – Myrthe Schoot (libero) oraz Maret Balkestein-Grothues, Lonneke Sloetjes, Britt Bongaerts, Myrthe Schoot, Celeste Plak, Kirsten Knip (libero). Trener: Giovanni Caprara.