Kwalifikacje olimpijskie siatkarek: Turczynki zagrają w Tokio!

W finale rozegranego w Apeldoorn europejskiego turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk Tokio 2020 siatkarki reprezentacji Turcji pokonały Niemki 3:0. Dzięki temu zwycięstwu podopieczne trenera Giovanniego Guidettiego wywalczyły olimpijski awans. W półfinale Turczynki wygrały po emocjonującym starciu z reprezentacją Polski (3:2).

Turczynki – niesione dopingiem swych kibiców, którzy opanowali trybuny hali w Apeldoorn – z ogromnym animuszem rozpoczęły to spotkanie. Szybko wypracowały sobie znaczącą przewagę (4:1, 7:2, 13:7), a rywalki nie potrafiły znaleźć patentu na ich znakomitą grę. Po asie serwisowym Edy Erdem było 19:12, a dwa ostatnie punkty w tej części meczu dla reprezentacji Turcji wywalczyła Hande Baladin (25:17).

Druga partia również toczyła się przy przewadze podopiecznych trenera Giovanniego Guidettiego, tym razem jednak Niemki długo dotrzymywały rywalkom kroku. W końcówce złapały nawet punktowy kontakt – po ataku Meryem Boz w antenkę było 20:19. Szkoleniowiec Turczynek poprosił wówczas o przerwę i jego rady przyniosły efekt. Pięć kolejnych piłek wygrała Turcja. Dwa błędy popełniły przeciwniczki, potem zaatakowała Erdem, piłkę setową zdobyła Baladin, a w ostatniej akcji turecki blok zatrzymał Louise Lippmann (25:19).

Set numer trzy miał podobny scenariusz. Niemki początkowo trzymały punktowy kontakt z rywalkami, ale w środkowej części reprezentacja Turcji odskoczyła na cztery oczka (15:11) i długo utrzymywała przewagę. Niemieckie siatkarki nie składały jednak broni, dzięki czemu końcówka przyniosła trochę emocji. Asami serwisowymi popisały się Camilla Weitzel (20:18) i Hanna Orthmann (22:21, 22:21). Ostatnie słowa w tej konfrontacji należały jednak do Turczynek. As serwisowy Naz Aydemir Akyol przyniósł piłkę meczową, a gdy Meliha Ismailoglu popisała się skutecznym atakiem (25:22), tureckie siatkarki mogły świętować olimpijski awans.

Najwięcej punktów: Hande Baladin (18), Eda Erdem (14), Zehra Gunes (11) – Turcja; Louisa Lippman (17), Hanna Orthman (14) – Niemcy. Mimo ciężkiej, trwającej do późnych godzin nocnych, półfinałowej batalii z Polską, Turczynki zaprezentowały się znacznie lepiej od rywalek i wygrały ten mecz w 73 minuty. Nieco słabiej zaprezentowała się Meryem Boz (4/25 = 16% w ataku), a główną postacią tureckiej ekipy była tym razem Hande Baladin. Niemki nie miały tym razem wiele do powiedzenia, choć w fazie grupowej pokonały Turcję 3:1.

Reprezentacja Turcji siatkarek na igrzyskach olimpijskich zagra po raz drugi. Pierwszy start miał miejsce osiem lat temu (Londyn 2012). Wówczas zakończyły zmagania w fazie grupowej (dwa zwycięstwa i trzy porażki) i zostały sklasyfikowane na miejscach 9–10.

Turcja – Niemcy 3:0 (25:17, 25:19, 25:22)

Turcja: Naz Aydemir Akyol, Meliha Ismailoglu, Meryem Boz, Hande Baladin, Zehra Gunes, Eda Erdem Dundar – Simge Akoz (libero). Trener: Giovanni Guidetti.
Niemcy: Denise Hanke, Jennifer Geerties, Camila Weitzel, Louisa Lippman, Hanna Orthman, Marie Schoelzel – Anna Pogany (libero) oraz Linda Bock, Lena Moellers. Trener: Felix Koslowski.