EHF Euro 2020: Duńczycy uratowali w końcówce jeden punkt

Piłka ręczna
EHF Euro 2020: Duńczycy uratowali w końcówce jeden punkt
fot. PAP/EPA

Chorwacja i Białoruś z grupy A, obrońcy tytułu Hiszpanie i Niemcy z C, a także już po drugiej kolejce Islandia z E awansowały do drugiej rundy mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych. Niewiele brakowało a za burtą turnieju znalazłby się mistrz globu Dania.

W grupie A, rywalizującej w austriackim mieście Graz, w bezpośrednim pojedynku o awans zmierzyły się ekipy Białorusi i Czarnogóry. Wschodni sąsiedzi Polski nie dali rywalom żadnych szans i pewnie wygrali 36:27. Mikita Wajlupau zdobył siedem goli dla zwycięzców, a pięć dodał obrotowy PGE VIVE Kielce Arciom Karaliok.

 

Drugi mecz w tej grupie był już tylko formalnością, bowiem Chorwacja wcześniej zapewniła sobie wyjście z grupy, a Serbia tę szansę straciła. Zwyciężyli faworyci 24:21.

 

Wiele emocji dostarczył kibicom pierwszy poniedziałkowy mecz grupy C w norweskim Trondheim, w którym Niemcy mocno męczyli się, zwłaszcza w drugiej połowie, z uznawaną za jedną z najsłabszych drużyn turnieju Łotwą, ale ostatecznie wygrali 28:27 (16:11) i awansowali do drugiej rundy.

 

Po nich na boisko wyszły ekipy Hiszpanii oraz Niderlandów. Złotym medalistom ME 2018 do gry w drugiej rundzie wystarczał remis, jednak nie pozostawili przeciwnikowi złudzeń i pewnie wygrali 36:25.

 

Jednak najbardziej dramatyczne widowisko stworzyli grający w grupie E w szwedzkim Malmoe złoci medaliści ubiegłorocznych mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro Duńczycy, którzy zmierzyli się z Węgrami. Była to dopiero druga kolejka spotkań, ale po porażce w pierwszej z Islandią 30:31, Skandynawowie nie mogli sobie pozwolić na kolejną przegraną. Tymczasem Węgrzy przez większość meczu prowadzili i dopiero w końcówce Dania uratowała jeden punkt remisując 24:24.

 

Wcześniej Islandia rozgromiła Rosję 34:23 i jak się potem okazało ten wynik dał im awans.

 

W środę w ostatniej kolejce Dania zagra z Rosją, a Węgry z pewną awansu Islandią.

 

Polacy po porażkach ze Słoweńcami 23:26 i Szwajcarami 24:31 we wtorek zagrają ze Szwedami. Ich szanse na awans są czysto teoretyczne.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze