Turniej szachowy w Wijk aan Zee: Carlsen pobił niesamowity rekord!

Inne
Turniej szachowy w Wijk aan Zee: Carlsen pobił niesamowity rekord!
fot. PAP

Magnus Carlsen zremisował z Jordenem Van Foreestem w czwartym dniu turnieju szachowego Tata Steel Chess w holenderskim Wijk aan Zee. To był jego 111. mecz bez porażki w szachach klasycznych, co jest rekordem świata.

Z kolei Jan-Krzysztof Duda zremisował, grając czarnymi bierkami, z Rosjaninem Daniiłem Dubowem. Polak zajmuje dziewiąte miejsce - 2 pkt. Nowym liderem został Amerykanin Wesley So - 3.

 

Partia 21-letniego Dudy, który tak jak poprzedniego dnia grał czarnymi, z trzy lata starszym Dubowem zakończyła się już po 23 posunięciach i była najkrótszym pojedynkiem arcymistrza z Wieliczki w turnieju.

 

Najlepszy polski szachista (ranking 2758, 16. miejsce na liście FIDE) jest rozstawiony w Wijk aan Zee z "szóstką". Jego wtorkowy rywal (2683, 52. FIDE) ma numer 12.

 

Najmłodszy uczestnik turnieju, 16-letni Irańczyk Alireza Firouzja, startujący pod flagą FIDE, tylko jeden dzień cieszył się z samodzielnego prowadzenia w turnieju. We wtorek mieszkający obecnie we Francji szachista przegrał czarnymi po najdłuższym pojedynku dnia z dziesięć lat starszym Wesleyem So. Urodzony na Filipinach reprezentant USA został nowym liderem.

 

Mistrz świata i główny faworyt Magnus Carlsen, walczący o ósmy triumf w holenderskiej imprezie, zremisował czwartą partię z rzędu, tym razem z reprezentantem gospodarzy Jordenem Van Foreestem. Dla Norwega oznacza to kolejny 111. pojedynek w szachach klasycznych bez przegranej i tym samym poprawienie o jedną rekordu Rosjanina Siergieja Tiwiakowa. Ostatnią porażkę Carlsen poniósł przed 532 dniami.

 

Na środę zaplanowano pierwszy dzień przerwy w turnieju. We czwartek czeka uczestników "sesja wyjazdowa" - piąta runda odbędzie się w Eindhoven na Philips Stadium, gdzie mecze rozgrywają piłkarze PSV. Duda zagra w niej białymi z kolejnym Rosjaninem Władisławem Artemiewem, który we wtorek wygrał z Białorusinem Władisławem Kowaliowem.

 

Impreza w Wijk aan Zee zakończy się 26 stycznia.

Wyniki czwartej rundy: 
  
  Daniił Dubow (Rosja) - Jan-Krzysztof Duda (Polska)     remis
  Władisław Artemiew (Rosja) - Władisław Kowaliow (Białoruś)  1:0
  Wesley So (USA) - Alireza Firouzja (FIDE)          1:0
  Anish Giri (Holandia) - Nikita Witiugow (Rosja)       remis
  Yangyi Yu (Chiny) - Viswanathan Anand (Indie)        remis
  Jeffery Xiong (USA) - Fabiano Caruana (USA)         remis
  Magnus Carlsen (Norwegia) - Jorden Van Foreest (Holandia)  remis
  
  Klasyfikacja po 4 rundach:
  
  1. So        3,0 pkt
  2. Xiong       2,5 
  3. Firouzja     2,5 
  4. Caruana      2,5
  5. Van Foreest    2,5
  6. Artemiew     2,5
  7. Carlsen      2,0
  8. Giri       2,0
  9. Duda       2,0
  10. Dubow      2,0
  11. Witiugow     1,5
  12. Anand      1,5
  13. Yu        1,0
  14. Kowaliow     0,5
jb, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze