Słynni szachiści zaprezentują umiejętności... piłkarskie

Inne
Słynni szachiści zaprezentują umiejętności... piłkarskie
fot. PAP/EPA

Niecodzienny mecz piłkarski odbędzie się w środę, dniu przerwy w turnieju w Wijk aan Zee. Drużyna arcymistrzów z kapitanem Magnusem Carlsenem zmierzy się z ekipą Telstar FC, którą poprowadzi były czołowy szachista Holandii, a obecnie senator Loek van Wely. Szachiści występujący w rywalizacji masters oraz challengers prestiżowowego turnieju Tata Steel Chess wybiegną na stadion w miejscowości Velsen-Zuid, gdzie swoje mecze na zapleczu holederskiej esktraklasy rozgrywa zespół Telstar FC.

Kapitanem arcymistrzów będzie potrójny szachowy mistrz świata Norweg Magnus Carlsen, znany z zainteresowania piłką nożną od strony praktycznej i teoretycznej. Sam często w nią grywa, co nie może dziwić chociażby z tej racji, że jego trenerem i menedżerem był Simen Agdestein, pierwszy norweski arcymistrz szachowy, a jednocześnie reprezentant kraju w piłce nożnej.

 

Jeśli chodzi o znajomość futbolu, szczególnie ligi angielskiej, 29-letni Carlsen należy do najlepszych w świecie uczestników Fantasy Premier League. W połowie grudnia był nawet liderem tej klasyfikacji. Obecnie zajmuje 494. miejsce - znakomite, zważywszy że w ogólnoświatowej rywalizacji bierze udział ponad 7,3 mln osób.

 

Van Wely nie walczy już z Carlsensem przy szachownicy, ale będzie chciał pokonać mistrza świata na boisku piłkarskim. 47-letni arcymistrz, ośmiokrotny mistrz Holandii, w 2001 roku był notowany w czołowej dziesiątce światowego rankingu. W turnieju w Wijk aan Zee startował 25 razy w latach 1999-2017. W marcu ub. roku został wybrany do senatu Królestwa Niderlandów z ramienia partii Forum na rzecz Demokracji.

 

Na środę zaplanowano pierwszy dzień przerwy w prestiżowym szachowym turnieju, który zakończy się 26 stycznia. We czwartek czeka uczestników "sesja wyjazdowa" - piąta runda odbędzie się w Eindhoven na Philips Stadium, gdzie mecze rozgrywają piłkarze PSV. W klasyfikacji po czterech rundach prowadzi Amerykanin Wesley So - 3 pkt. Najlepszy polski szachista Jan-Krzysztof Duda jest dziewiąty - 2 pkt.

PAP, WŁ

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze