CCC Polkowice z Arką Gdynia w finale koszykarskiego Pucharu Polski

Koszykarki CCC Polkowice zostały drugimi finalistkami Pucharu Polski. Obrończynie trofeum pokonały w półfinale w Lublinie Artego Bydgoszcz 72:64 (9:15, 18:9, 22:15, 23:25). W decydującym meczu zmierzą się w niedzielę z Arką Gdynia.

Artego pod wodzą doświadczonego trenera Tomasza Herkta prowadziło 7:3, 11:5 i na początku drugiej kwarty 20:11. Polkowiczanki grały nieskutecznie w ataku, ale konsekwentna obrona pozwalała im na utrzymywanie się w grze i minimalizowanie przewagi zawodniczek znad Brdy.

W 18. minucie drużynie z Bydgoszczy pozostały jedynie dwa punkty przewagi (24:22). Pierwsze prowadzenie podopiecznym trenera CCC Marosa Kovacika dał rzut zza linii 6,75 m Hiszpanki Marii Conde, a wynik po 20 minutach 27:24 dla Polkowic ustaliła Francuzka Ana-Maria Filip.

W trzeciej kwarcie obrończynie trofeum pozwoliły koszykarkom Artego zdobyć 15 punktów i powiększyły przewagę do 10 pkt (49:39). Siłą CCC były podania pod kosz, które punktami lub rzutami wolnymi – wykonywanymi po faulach – kończyły Greczynka Artemis Spanou, Conde i Amerykanka Denesha Stallworth.

Zawodniczki z Dolnego Śląska dominowały też w walce pod tablicami – wygrały ją zdecydowanie 47:27. Grały również bardziej zespołowo – miały 25 asyst przy zaledwie 10 bydgoszczanek. Polkowiczanki kontrolowały sytuację na parkiecie i choć bydgoszczanki zmniejszyły w czwartej kwarcie ich przewagę do sześciu punktów (48:54, 50:56), to nie były w stanie odwrócić losów spotkania.

- Koncentracja w defensywie i zbiórki zadecydowały o wygranej. W finale najważniejsze będzie zaangażowanie i wola walki, a nie przygotowanie fizyczne. Już osiągnęliśmy bardzo fajny wynik, bo przed sezonem władze klubu nie stawiały nam takiego celu. Mamy totalnie nowy skład, więc każdy sukces buduje drużynę i dodaje ekstra energii. Arka Gdynia to obecnie najlepszy klub w ekstraklasie, dwa razy nas pokonała, ale w niedzielę to będzie nowe rozdanie i nowy mecz - powiedział PAP trener CCC Polkowice Słowak Maros Kovacik.

Zespół CCC zagra w finale Pucharu Polski szósty raz w historii. Triumfował w 2004, 2013 i 2019 r.

Arka, która w półfinale wygrała z drużyną PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 70:65, w XXI wieku osiem razy dotarła do finału i wywalczyła pięć pucharów. Ostatni raz ekipa z Gdyni cieszyła się z wygranej w 2011 r. (poprzednie sukcesy to 2005, 2007, 2008 i 2010).

CCC Polkowice - Artego Bydgoszcz 72:64 (9:15, 18:9, 22:15, 23:25)

CCC Polkowice: Maria Conde 22, Artemis Spanou 13, Ana-Maria Filip 11, Denesha Stallworth 11, Weronika Gajda 10, Milijana Bojovic 4, Danielle Robinson 1, Monika Naczk 0;

Artego Bydgoszcz: Brianna Kiesel 27, Jennifer O'Neill 13 , Laura Miskiniene 7, Karina Michałek 7, Elżbieta Międzik 5, Kateryna Rymarenko 3, Karolina Poboży 2

Arka Gdynia - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 70:65 (15:20, 17:8, 18:18, 20:19)

Arka Gdynia: Rebecca Allen 21, Maria Papowa 17, Marie Gulich 8, Marissa Kastanek 8, Sonja Greinacher 6, Barbora Balintova 5, Angelika Slamowa 5, Kamila Podgórna 0, Paulina Misiek 0, Amalia Rembiszewska 0

PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp.: Kahleah Copper 30, Cheridene Green 11, Żosselina Majga 8, Annamaria Prezelj 7, Laura Juskaite 6, Jasmine Thomas 2, Wiktoria Keller 1, Paula Duchnowska 0, Katarzyna Dźwigalska 0