Sensacja w Kazaniu! Siatkarze Jastrzębskiego Węgla wygrali z Zenitem

W zaległym meczu 1. kolejki grupy C Ligi Mistrzów siatkarzy Zenit Kazań przegrał z Jastrzębskim Węglem 2:3. W piątym secie jastrzębianie przegrywali już 9:14, ale zdołali wygrać 16:14!

Gospodarze – sześciokrotni triumfatorzy LM – byli faworytem spotkania przełożonego na sobotę z grudnia, z racji udziału Zenita w Klubowych Mistrzostwach Świata. Jastrzębianie polecieli do Rosji po środowej, zaskakującej porażce w ćwierćfinale Pucharu Polski z Treflem Gdańsk 2:3 we własnej hali.

W Kazaniu zafundowali swoim kibicom niezwykłe emocje. Po wyraźnie przegranym pierwszym secie jeszcze wyraźniej wygrali drugiego, w którym zupełnie zdominowali rywali. Rosjanie byli z kolei lepsi w trzeciej odsłonie, ale w czwartej – kilka niezwykle trudnych zagrywek kapitana Jastrzębskiego Węgla Lukasa Kampy pozwoliło jego drużynie wypracować trzypunktową przewagę, której już nie oddali do końca.

To wszystko było jednak tylko "przygrywką" do tie-breaka. Po bardzo silnym ataku Francuza Earvina N'Gapetha Zenit prowadził przy zmianie stron 8:6. Przy stanie 13:9 trener Kovac poprosił o czas, chwilę potem było już 14:9.

Rosjanie potrzebowali jednego punktu do wygranej i nie zdołali go zdobyć. Nie potrafili dobrze przyjąć zagrywki Jakuba Buckiego, ani przebić się przez jastrzębski blok. W efekcie polski zespół wygrał seta i całe spotkanie.

Najwięcej punktów: Cwetan Sokołow (22), Earvin N’Gapeth (18), Maksim Michajłow (18) – Zenit; Tomasz Fornal (18), Jurij Gładyr (13), Jakub Bucki (11), Dawid Konarski (11) – Jastrzębski Węgiel.

To trzecie zwycięstwo jastrzębian w obecnej edycji Ligi Mistrzów. We wcześniejszych spotkaniach ograli Halkbank Ankara (3:0) oraz Greenyard Maaseik (3:0). Zenit poniósł natomiast drugą porażkę – po 2:3 z Greenyard; mają też na koncie wyjazdową wygraną 3:1 z Halkbankiem. Polski zespół pozostał liderem tabeli grupy C.

Zenit Kazań – Jastrzębski Węgiel 2:3 (25:18, 16:25, 25:20, 22:25, 14:16)

Zenit: Aleksander Butko, Artiom Wolwicz, Earvin N’Gapeth, Maksym Michajłow, Wadim Lichoszerstow, Cwetan Sokołow – Walentin Gołubiew (libero) oraz Andriej Surmaczewskij, Denis Zemczenok, Aleksiej Samojlenko, Aleksiej Kononow, Loran Alekno, Walentin Krotkow. Trener: Aleksiej Wierbow.

Jastrzębski Węgiel: Lukas Kampa, Dawid Konarski, Jurij Gładyr, Christian Fromm, Tomasz Fornal, Graham Vigrass – Jakub Popiwczak (libero) oraz Julien Lyneel, Jakub Bucki. Trener: Slobodan Kovac.