MŚ w szachach kobiet: Ju wyrównała stan meczu z Goriaczkiną

Inne
MŚ w szachach kobiet: Ju wyrównała stan meczu z Goriaczkiną
fot. PAP

Broniącą tytułu Chinka Wenjun Ju pokonała we Władywostoku Rosjankę Aleksandrę Goriaczkinę w dziewiątej rundzie meczu o szachowe mistrzostwo świata kobiet. W 12-partiowej rywalizacji jest teraz remis 4,5:4,5.

W niedzielę we Władywostoku, gdzie odbywa się druga część meczu, zwyciężczyni grała białymi. Pojedynek zakończył się po 62 posunięciach. Pierwsze sześć rund rozegrano w Szanghaju.

 

29-letnia Ju, druga zawodniczka światowego rankingu (po swojej rodaczce Yifan Hou, która studiuje na Oxfordzie i zrezygnowała z rywalizacji przy szachownicy - komentuje mecz o tytuł dla portalu Chess.24), broni tytułu wywalczonego w listopadzie 2018 roku w rosyjskim Chanty-Mansyjsku w turnieju rozgrywanym systemem pucharowym.

 

Osiem lat młodsza Goriaczkina, czwarta na liście FIDE, zakwalifikowała się do meczu o szachową koronę jako zwyciężczyni czerwcowego turnieju kandydatek w Kazaniu, w którym w pokonanym polu zostawiła m.in. byłe mistrzynie świata Chinkę Zhongyi Tan i swoją rodaczkę Aleksandrę Kosteniuk.

 

Mecz zakończy się w sytuacji, gdy jedna z zawodniczek uzyska 6,5 pkt. W przypadku remisu 6:6 po 12 partiach, 24 stycznia odbędzie się dogrywka, która wyłoni triumfatorkę.

 

W puli nagród organizatorzy zagwarantowali najwyższą w historii meczów o MŚ kobiet kwotę 500 tysięcy euro; 60 procent dla zwyciężczyni, 40 - dla pokonanej. Gdyby doszło do dogrywki proporcja zmieni się na 55-45.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie