Duda zremisował z Carlsenem w 11. rundzie turnieju w Wijk aan Zee

Inne
Duda zremisował z Carlsenem w 11. rundzie turnieju w Wijk aan Zee
fot. PAP/EPA

Jan-Krzysztof Duda zremisował białymi z mistrzem świata Norwegiem Magnusem Carlsenem w 11. rundzie prestiżowego turnieju szachowego w holenderskim Wijk aan Zee. Polak pozostaje niepokonany i z dorobkiem 6 pkt zajmuje piąte miejsce w stawce 14 arcymistrzów.

Prowadzi samodzielnie z 8 pkt reprezentant USA Fabiano Caruana, który pokonał czarnymi Białorusina Władisława Kowaliowa. Wicelidera Carlsena wyprzedza już o jeden punkt.

 

Partia 21-letniego arcymistrza z Wieliczki ze starszym o osiem lat Norwegiem zakończyła się po 43 posunięciach. Był to pierwszy remis Dudy w klasycznych pojedynkach z mistrzem świata, z którym do tej pory dwukrotnie przegrał.

 

Przed rokiem w przedostatniej rundzie w Wijk aan Zee Polak uznał się za pokonanego po najdłuższym tego dnia, blisko 6,5-godzinnym pojedynku. Teraz przerwał na trzech serię zwycięstw utytułowanego rywala w holenderskiej imprezie.

 

Duda pozostaje w tegorocznym turnieju jednym z czterech niepokonanych jego uczestników, obok trójki prowadzących w klasyfikacji - Caruany, Carlsena i Amerykanina Wesleya So. Zgromadził 6 pkt i zajmuje piąte miejsce.

 

Carlsen, któremu tym razem trudno będzie sięgnąć po ósmy triumf w holenderskiej imprezie, nadal śrubuje rekord kolejnych partii w szachach klasycznych bez przegranej, który ustanowił w trakcie tej imprezy. Obecnie licznik wskazuje 118. Ostatnią porażkę poniósł przed 542 dniami.

 

W sobotę, w 12., przedostatniej rundzie Duda zagra czarnymi z liderem Caruaną, uczestnikiem ostatniego meczu o szachowy tron.

 

Impreza w Wijk aan Zee zakończy się w niedzielę.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze