PŚ w kolarstwie torowym: Drugie lokaty polskich drużyn w Milton

Dwa drugie miejsca w sprincie drużynowym zajęli polscy kolarze torowi w finałowych zawodach Pucharu Świata w kanadyjskim Milton. Urszula Łoś i Marlena Karwacka przegrały w finale z ekipą gospodarzy, a Maciej Bielecki, Krzysztof Maksel i Mateusz Rudyk - z Francuzami.

Obie drużyny Biało-Czerwonych zdobyły Puchar Świata w tej konkurencji i są coraz bliżej zapewnienia sobie kwalifikacji do igrzysk w Tokio.

Łoś i Karwacka stoczyły w finale zaciętą walkę z Kanadyjkami Lauriane Genest i Kelsey Mitchell, przegrywając o 0,273 s. Polki po raz trzeci w sezonie 2019/20 stanęły na podium, po drugiej lokacie w nowozelandzkim Cambridge i zwycięstwie w australijskim Brisbane. W klasyfikacji generalnej PŚ zdobyły 2350 pkt, wyprzedzając nieobecne w Milton drużyny z Chin (1900) i z Rosji (1650 pkt).

Polacy startowali w eksperymentalnym zestawieniu, z Mateuszem Rudykiem przesuniętym z drugiej na trzecią zmianę. Zdało to egzamin w pierwszych dwóch wyścigach. W finale Rudyk powrócił na drugie miejsce, rozprowadzając kończącego wyścig Maksela. I nie był to udany start. Polski zespół rozsypał się, wyraźnie przegrywając z Francuzami Quentinem Caleyronem, Florianem Grengbo i Quentinem Lafargue.

- Niestety, zdarzył się wypadek przy pracy. Krzysiek nie dał rady złapać koła Mateusza. Ale mimo to jesteśmy zadowoleni, w rankingu olimpijskim oddalamy się od Rosjan, z którymi walczymy o igrzyska - powiedział trener Igor Krymski. Rosjanie zajęli w Milton szóstą lokatę.

Biało-Czerwoni po raz trzeci uplasowali się na drugiej pozycji w pucharowych zmaganiach. W piątek powtórzyli swój wynik z Cambridge i Brisbane. Łącznie zgromadzili 3562 pkt, a kolejne miejsca w klasyfikacji generalnej PŚ zajęli Rosjanie (2850) i Francuzi (2512). Mistrzowie świata i Europy Holendrzy, którzy wygrali trzy pierwsze zawody (Mińsk, Glasgow, Hongkong), nie ścigali się ani na antypodach, ani w Kanadzie.

W wyścigach drużynowych na 4 km na dochodzenie triumfowali Francuzi oraz Amerykanki. Polacy nie startowali.