Tour Down Under: Nizzolo wygrał etap, Impey objął prowadzenie

Włoch Giacomo Nizzolo z ekipy NTT wygrał w Victor Harbor, po finiszu z peletonu, piąty etap wyścigu kolarskiego Tour Down Under. Liderem został Daryl Impey z Republiki Południowej Afryki (Mitchelton-Scott).

Nizzolo wyprzedził na mecie swojego rodaka Simone Consonniego (Cofidis) oraz Irlandczyka Sama Bennetta (Deceuninck-Quick Step). Łukasz Wiśniowski zajął 66. miejsce, a drugi z polskich kolarzy, jego kolega z grupy CCC Szymon Sajnok, który przewrócił się w końcówce piątkowego etapu, nie wystartował.

Impey przejął koszulkę lidera od Australijczyka Richiego Porte'a dzięki pięciosekundowej bonifikacie, zdobytej na lotnej premii. W klasyfikacji generalnej wyprzedza go o dwie sekundy. Zawodnik z RPA triumfował w dwóch ostatnich edycjach Tour Down Under, a Porte - w 2017 roku.

- To fantastyczne być liderem przed ostatnim etapem na górę Willunga. Nie sądzę, żeby dwie sekundy przewagi już rozstrzygnęły wyścig - ocenił Impey.

Koszulkę najlepszego "górala" zachował Amerykanin Joey Rosskopf z ekipy CCC. Inny zawodnik polskiej grupy, Niemiec Simon Geschke wciąż zajmuje siódmą lokatę w klasyfikacji generalnej, a jego strata do Impeya wynosi 17 sekund.

Tour Down Under otwiera tegoroczny cykl World Tour, złożony z 36 wyścigów etapowych i jednodniowych najwyższej kategorii. Zawody w południowej Australii składają się z sześciu etapów. Trasa prowadzi częściowo po terenach spustoszonych przez wielkie pożary.