Tokio 2020: Iranka może wystartować w reprezentacji uchodźców

Inne
Tokio 2020: Iranka może wystartować w reprezentacji uchodźców
fot. PAP/EPA

Irańska taekwondzistka Kimia Alizadeh Zenoorin, która w grudniu opuściła potajemnie z mężem rodzinny kraj, będzie mogła wystartować w Igrzyskach XXXII Olimpiady w Tokio w reprezentacji uchodźców. W Rio de Janeiro w 2016 roku wywalczyła brąz w wadze 57 kg i jest jedyną irańską medalistka olimpijską.

- Mamy już dwóch sportowców-uchodźców, którymi opiekują się nasi trenerzy. Iranka może bez problemu dołączyć do nich i przygotowywać się do olimpijskiego występu w stolicy Japonii - powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla stacji ARD wiceprezes Niemieckiej Unii Taekwondo Musa Cicek.

 

Zenoorin powinna jednak uzyskać status uchodźcy, a potem zgodę na jej olimpijski start musi wyrazić do kwietnia Międzynarodowa Federacja Taekwondo.

 

Iranka w jednym z wywiadów wyraziła chęć olimpijskiego startu w barwach Niemiec.

 

W poprzednich igrzyskach w Rio de Janeiro, za zgodą Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, po raz pierwszy w imprezie wystąpiła licząca dziesięcioro sportowców reprezentacja uchodźców - Refugee Olympic Team.

 

Zgodnie z przepisami unijnymi o statusie uchodźcy, decydują władze kraju, do którego po opuszczeniu rodzinnego przybył uchodźca. W przypadku Zenoorin była to Holandia.

 

- Jeśli nie otrzymam na czas statusu, nic straconego. Poczekam, mam dopiero 21 lat. Mogę też wystąpić w mistrzostwach świata - powiedziała Iranka.

 

Zawodniczka wyjechała z Iranu, bowiem - jak zaznaczyły zagraniczne media - miała już dość wykorzystywania jako "narzędzia propagandowego".

 

- Kimia zdecydowała się kontynuować treningi w Niemczech - powiedział jej holenderski szkoleniowiec el Boujjouf.

 

Taekwondo jest jedną z popularniejszych dyscyplin sportu w Iranie, a Zenoorin jest jak dotąd jedyną kobietą z tego kraju, która stanęła na olimpijskim podium.

PAP, WŁ
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie