Euroliga: Arka Gdynia przegrała z Sopronem Basket

Koszykarki Arki przegrały w Gdyni z węgierskim Sopronem Basket 67:77 w 12. występie w grupie B Euroligi. Po tej porażce, już szóstej z kolei, podopieczne trenera Gundarsa Vetry straciły szansę na awans do play-off.

Przed meczem minutą ciszy uczczono pamięć Kobego Bryanta, który zginął w niedzielę w katastrofie śmigłowca. Obie drużyny popełniły także symboliczne błędy „8” i „24” sekund – z takimi bowiem numerami w Los Angeles Lakers występował pięciokrotny mistrz NBA.

Zawodniczkom Arki po raz drugi nie udało się pokonać mistrzyń Węgier. 28 listopada triumfowały na wyjeździe 61:59, ale we własnej hali uległy 67:77. Gospodynie zagrały jednak poważnie osłabione, bowiem w ich szeregach zabrakło kontuzjowanych podczas finałowego turnieju Pucharu Polski w Lublinie dwóch podkoszowych, Niemki Marie Guelich i Białorusinki Maryi Papowej.

W pierwszej połowie ich absencja nie była specjalnie widoczna. W 15. minucie po akcji Rebekki Allen gdynianki wygrywały 30:22, a na przerwę zeszły przy stanie 44:38.

W pierwszych 20. minutach żółto-niebieskie były skuteczne w rzutach z dystansu – trafiły osiem trójek (autorką trzech była Angelika Slamova), przy dwóch takich akcjach rywalek.

W drugiej połowie grające wąskim składem, bo praktycznie w szóstkę (epizody zaliczyły Anna Winkowska, Paulina Misiek i Kamila Podgórna) koszykarki Arki nie wytrzymały kondycyjnie trudów tego spotkania i straciły skuteczność, bo po przerwie tylko raz umieściły piłkę w koszu zza linii 6,75 metra. Zacięła się także Allen - do przerwy Australijka zdobyła 14 punktów, ale po wznowieniu gry nie powiększyła swojego dorobku.

W trzeciej kwarcie przyjezdne z nawiązką odrobiły straty i w 27. minucie po akcji Jeleny Brooks wyszły na prowadzenie 54:53. Po 30. minutach było już 62:54 dla zawodniczek Sopronu, które w ostatniej odsłonie utrzymywały bezpieczną przewagę.

Ta porażka sprawiła, że Arka nie zagra w play-off Euroligi, ma także iluzoryczną szansę na dalszą rywalizację w Pucharze Europy. W następnej kolejce w czwartek 20 lutego gdynianki podejmą LDLC ASVEL Feminin Lyon.

Arka Gdynia – Sopron Basket 67:77 (17:16, 27:22, 10:24, 13:15)

Arka: Barbora Balintova 19, Rebecca Allen 14, Amalia Rembiszewska 12, Angelika Slamova 11, Sonja Greinacher 6, Marissa Kastanek 5, Kamila Podgórna 0, Anna Winkowska 0, Paulina Misiek 0.
Sopron Basket: Candice Dupree 18, Jelena Brooks 17, Aleksandra Crvendakic 12, Zsofia Fegyverneky 10, Bernadett Hatar 8, Tina Krajisnik 8, Briann Jolie January 4, Debora Dubei 0.