Euro 2020: Finlandia otrzyma pomoc od selekcjonerów Szwecji i Norwegii

Piłka nożna
Euro 2020: Finlandia otrzyma pomoc od selekcjonerów Szwecji i Norwegii
fot. PAP/EPA

Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Finlandii, która po raz pierwszy w historii zagra w mistrzostwach Europy, Markku Kanerva odbędzie serię spotkań ze szwedzkimi szkoleniowcami - Larsem Lagerbaeckiem prowadzącym Norwegię i Janne Anderssonem trenującym Szwecję.

Chce się od nich dowiedzieć jak przygotować się do turnieju i jak na nim grać. - Szwedzki futbol zawsze nam imponował, a zwłaszcza Lars Lagerbaeck, który wprowadził Islandię na Euro 2016 i osiągnął spektakularny sukces dochodząc do ćwierćfinału. Rozpoczynając eliminacje chcieliśmy być właśnie drugą Islandią i jak na razie nam się udało. Kolejną fazą będzie jednak sam turniej, a my nie wiemy jak przygotować taktykę, jak gospodarować siłami i jakich nieprzewidzianych sytuacji można oczekiwać - powiedział Kanerva na antenie kanału fińskiej telewizji YLE.

 

- Poza tym chcę się dowiedzieć od Lagerbaecka i Anderssona jak to jest prowadzić drużynę na mistrzostwach, ponieważ ja jestem przecież debiutantem - dodał.

 

Obaj szwedzcy selekcjonerzy zgodzili się na spotkania i bardzo chętnie udzielą Finowi wskazówek, wszystkich możliwych informacji i przekażą swoje doświadczenia.

 

Zdaniem Kanervy szczególnie pomoc Lagerbaecka będzie bezcenna, ponieważ posiada ogromne doświadczenie z gry na wielu wielkich turniejach. Wystąpił na ME cztery razy, trzy ze Szwecją w latach 2000, 2004 i 2008 oraz w 2016 z Islandią. Na mistrzostwach świata był trzy razy, ze Szwecją w 2002 i 2006, a także w 2010 z Nigerią. - Chcę się dowiedzieć jak szef drużyny powinien funkcjonować mentalnie znajdując się pod stałą presją - powiedział fiński szkoleniowiec.

 

Finlandia zmierzy się w fazie grupowej z Belgią, Rosją i Danią. Przed ME rozegra cztery mecze towarzyskie, w marcu z Polską i Francją, a w czerwcu ze Szwecją i Estonią. - Udało nam się pozyskać idealnych rywali. Od początku chciałem spotkać się z Polską i Szwecją, lecz fakt, że zagramy z Francją, która jest przecież mistrzem świata, jest czymś niesamowitym - podkreślił Kanerva.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze