Półbuty, czyli nowe model Nike dopuszczony na igrzyska w połowie

Inne
Półbuty, czyli nowe model Nike dopuszczony na igrzyska w połowie
fot. PAP/EPA

Uczestnicy igrzysk olimpijskich w Tokio będą mogli biegać w kontrowersyjnych butach Nike Vaporfly. Nie będą za to mogli używać jeszcze bardziej zaawansowanego technologicznie modelu Alpha Fly, w którym Kenijczyk Eliud Kipchoge pobił niedawno nieuznany rekord świata. Taką decyzję podjęła w piątek Światowa Federacja Lekkoatletyczna.

Nie jest to decyzja ostateczna, ponieważ model Alpha Fly poddany zostanie kolejnym testom. Do momentu ich zakończenia World Athletics zakazuje używania butów z więcej niż jedną karbonową płytką, poza tym zezwala na start w obuwiu, który jest na rynku od minimum czterech miesięcy. Oznacza to, że wszelkie prototypowe rozwiązania są niedozwolone. Niezależnie od producenta, wytyczne dotyczą nie tylko firmy Nike.


O sprawie pisaliśmy kilka dni temu. Buty wyprodukowane przez firmę Nike wzbudzają od kilku miesięcy mnóstwo kontrowersji, ponieważ to w takim obuwiu Kenijczycy bili rekordy świata, poprawiając dotychczasowe najlepsze wyniki o kilka minut.


Model Vaporfly ma grubą podeszwę i karbonową płytkę. Alpha Fly zbudowane jest z warstw amortyzujących przekładanych kilkoma karbonowymi płytkami. Powoduje to potężne wręcz odbicie (pięta uniesiona jest nawet 51 mm nad ziemię), biegacz przemieszcza się szybciej i nie ponosi takich strat energetycznych. Nike reklamuje, że bieganie w takich butach zwiększa efektywność o około 5 proc. W warunkach rywalizacji, gdzie liczą się sekundy, to gigantyczna przewaga.

 

Decyzja World Athletics może oznaczać, że za chwilę inni producenci wyciągną ze swoich laboratoriów modele, z którymi czekali do piątkowej decyzji. Przypomnijmy, że igrzyska olimpijskie rozpoczynają się 24 lipca, a więc ci, którzy ruszą ze swoimi premierami w najbliższym czasie, zmieszczą się z zapisanych dzisiejszą decyzją warunkach dotyczących czteromiesięcznej karencji.

Przemysław Iwańczyk, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze