Wielka Brytania wychodzi z UE. Kluby Premier League stracą cenną możliwość

Piłka nożna
Wielka Brytania wychodzi z UE. Kluby Premier League stracą cenną możliwość
fot. PAP

31 stycznia 2020 roku Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej. Co to oznacza dla Premier League w kontekście transferów? Zgodnie z artykułem 19. FIFA, brytyjskie kluby jeszcze w tegorocznym letnim okienku będą mogły zatrudniać zagranicznych piłkarzy poniżej 18. roku życia. Od przyszłego roku stracą taką możliwość.

Co dokładnie oznacza artykuł 19. regulacji FIFA? Ów zasada chroni nieletnich, co oznacza, że zawodnicy poniżej 18. roku życia nie mogą być transferowani do zagranicznych klubów. Zasada ta nie dotyczy jednak 27 państw, które należą do wspólnoty UE. Jak wiadomo, w niej zabraknie Wielkiej Brytanii.

 

- Jeżeli mowa o transferach piłkarzy pomiędzy 16-18 rokiem życia, zasada artykułu 19. nie dotyczy krajów, które podlegają prawu Unii Europejskiej. Po wycofaniu się Wielkiej Brytanii z UE, przejdzie ona okres kwarantanny, która potrwa do 31 grudnia 2020 roku - powiedział jeden z przedstawicieli FIFA.

 

A to oznacza z kolei, że jeszcze w tegorocznym letnim okienku transferowym kluby z Wielkiej Brytanii będą mogły transferować zagranicznych zawodników poniżej 18. roku życia. To istotna informacja dla samych zainteresowanych, którzy nie byli tego świadomi.

 

Chelsea podpisała kontrakt z 16-letnim Norwegiem Bryanem Fiabemą podczas tegorocznego zimowego okienka. W styczniu 2021 roku kluby Premier League nie będą już miały możliwości kontraktowania największych piłkarskich talentów z zagranicy.

KN, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze