PlusLiga: Zdecydowane zwycięstwo ZAKSY

W spotkaniu 18. kolejki PlusLigi Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała z Cerrad Enea Czarnymi Radom 3:0. Siatkarze trenera Roberta Prygla próbowali nawiązać walkę, ale mistrzowie Polski byli wyraźnie lepsi w każdym z setów.

W premierowej partii gospodarze szybko uzyskali przewagę (5:1, 10:3). Rywale ułatwiali im zadanie błędami własnymi, do tego kędzierzynianie byli skuteczniejsi w ataku, w efekcie ich przewaga rosła, a w końcówce różnica wynosiła już dziewięć oczek (19:10). Radomianie zerwali się jeszcze do walki - asami serwisowymi popisali się Wojciech Włodarczyk (22:15) i Alen Pajenk (23:17) - ale nie byli już w stanie odrobić strat. Łukasz Wiśniewski skutecznym atakiem ustalił wynik na (25:19).

Druga odsłona rozpoczęła się od falstartu gospodarzy (1:5, 4:8), ale szybko odrobili oni straty po serii wygranych akcji (9:8). W dalszej części seta oglądaliśmy powtórkę z historii. ZAKSA, po skutecznym ataku Włodarczyka przegrywała 15:17, ale wygrała cztery kolejne akcje i prowadziła 19:17. W końcówce goście próbowali odrobić straty. Gdy Bartosz Firszt zaatakował blok-aut było 23:21. W kolejnej akcji Karol  Butryn popełnił niecodzienny błąd – przekroczył czas w polu zagrywki; po chwili ten sam zawodnik pomylił się w ataku, co zakończyło seta (25:21).

W trzecim secie gospodarze szybko uzyskali wyraźną przewagę – po asie serwisowym Arpada Barotiego prowadzili 9:4. Punktowy dystans utrzymywali w środkowej części seta (13:8, 16:11). Przy stanie 20:14 wydawało się, że kędzierzynianie spokojnie dograją ten mecz, ale wówczas nastąpił kolejny zryw radomian. Najpierw wygrali cztery kolejne piłki (20:18), a potem po ataku Butryna złapali punktowy kontakt (21:20). Kolejne akcje wygrali jednak gospodarze. Skuteczne ataki Kamila Semeniuka i Barotiego, as serwisowy Toniuttiego doprowadziły ich do piłki meczowej (24:20), a zepsuta zagrywka Pajenka zakończyła mecz (25:21).

Siatkarze z Radomia wystąpili w tym spotkaniu już bez atakującego Michała Filipa, który przeszedł do BKS Visła Bydgoszcz. Grecki przyjmujący Athanasios Protopsaltis z powodu problemów z barkiem wystąpił w koszulce libero, a libero Mateusz Masłowski z powodu wybitego kciuka nie mógł zagrać w tym meczu.

Najwięcej punktów: Arpad Baroti (14) – ZAKSA; Karol Butryn (19), Wojciech Włodarczyk (11) – Czarni. MVP: Arpad Baroti (12/16 = 75 % skuteczności w ataku + 2 punkty zagrywką).

Grupa Azoty ZAKSA: Arpad Baroti, Krzysztof Rejno, Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka, Benjamin Toniutti, Łukasz Wiśniewski – Paweł Zatorski (libero) oraz Filip Grygiel, Przemysław Stępień. Trener: Nikola Grbić.
Cerrad Enea Czarni: Karol Butryn, Michał Kędzierski, Michał Ostrowski, Alen Pajenk, Brenden Sander, Wojciech Włodarczyk – Michał Ruciak (libero) oraz Athanasios Protopsaltis (libero), Bartosz Firszt. Trener: Robert Prygiel.

Terminarz i plan transmisji 18. kolejki PlusLigi:

2020-01-31: Indykpol AZS Olsztyn – Trefl Gdańsk 0:3 (19:25, 18:25, 20:25)
2020-01-31: MKS Będzin – PGE Skra Bełchatów 0:3 (17:25, 20:25, 18:25)
2020-02-01: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Cerrad Enea Czarni Radom 3:0 (25:19, 25:21, 25:21)
2020-02-01: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Jastrzębski Węgiel (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2020-02-01: Cuprum Lubin – GKS Katowice (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2020-02-02: Verva Warszawa Orlen Paliwa – Aluron Virtu CMC Zawiercie (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2020-02-03: BKS Visła Bydgoszcz – Asseco Resovia (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).