Wszedł w życie nowy system rankingowy FIVB. Polska wiceliderem!

Siatkówka
Wszedł w życie nowy system rankingowy FIVB. Polska wiceliderem!
fot. CyfraSport

Zarząd FIVB podjął decyzję o stworzeniu nowego rankingu światowego, który uwzględni wyniki wszystkich meczów reprezentacyjnych. Nowe rozwiązanie siatkarskiej organizacji weszło w życie 1 lutego 2020, poznaliśmy więc rozstawienie naszych reprezentacji: panowie rozpoczęli na drugim miejscu, z kolei panie na miejscu trzynastym.

- Na przestrzeni ostatnich 18 miesięcy spędziliśmy mnóstwo czasu, testując nowy ranking światowej siatkówki. Jestem zachwycony tym, jak uda nam się przedstawić aktualną siłę wszystkich zespołów. To ułatwi nam rozstawienie dużych turniejów, a liczyć będzie się nie tylko każdy mecz, ale i każdy set - powiedział podekscytowany prezydent FIVB, Ary Graca.

 

Na czym będzie polegał nowy ranking? Algorytm obliczy prawdopodobieństwo każdego wyniku w danym spotkaniu (3-0, 3-1, 3-2, 2-3, 1-3 or 0-3) i na tej podstawie przyzna punkty za rezultat końcowy po dokładnych obliczeniach. Jeśli zespół będzie grał na miarę oczekiwań, będzie gromadził punkty i utrzymywał pozycję. Jeśli przytrafi mu się dołek, z którego nie będzie potrafił wyjść - straci je.

 

Nowy Światowy Ranking uwzględni wyniki meczów z wszystkich oficjalnych rozgrywek:

 

- igrzyska olimpijskie i ich kwalifikacje
- mistrzostwa świata i ich kwalifikacje
- Siatkarska Liga Narodów
- Challenger Cup
- Puchar Świata
- mistrzostwa kontynentalne i ich kwalifikacje
- uznawane przez FIVB międzynarodowe turnieje, w tym coroczne - rozgrywki kontynentalne z udziałem co najmniej 4 drużyn

 

Nowy system wszedł w życie 1 lutego 2020 roku, a uwzględni on wyniki wszystkich meczów od 1 stycznia 2019 roku. Na tej podstawie reprezentacja polskich siatkarzy uplasowała się na drugim miejscu z dorobkiem 384 punktów. Pierwsza jest Brazylia, która zgromadziła 427 pkt, z kolei po piętach podopiecznym Vitala Heynena depcze reprezentacja Stanów Zjednoczonych z 365 pkt. Kolejne miejsca zajmuje Rosja (317 pkt), Argentyna oraz Francja (po 291 pkt).

 

Tuż za pierwszą dziesiątką rankingu kobiecego znalazła się reprezentacja Jacka Nawrockiego. Polki zajmują trzynastą lokatę z 231 pkt. Pierwsze są Chiny (391 pkt), przed USA (382 pkt) i Brazylią (328 pkt). Pierwszym europejskim zespołem są Włochy (300 pkt), a Turczynki (285 pkt), które zamknęły Biało-Czerwonym drogę do awansu na IO w Tokio zajmują piątą lokatę.

 

Ranking nie posłużył do ustalenia układu grup podczas Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio.

ch, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie