Krispol 1. Liga: Zwycięstwo siatkarzy BBTS Bielsko-Biała w Spale

W spotkaniu kończącym 20. kolejkę Krispol 1. Ligi siatkarze SMS PZPS I Spała przegrali z BBTS Bielsko-Biała 1:3. Młodzi zawodnicy ze Spały nawiązali walkę z jedną z czołowych drużyn zaplecza PlusLigi i zdołali urwać seta faworyzowanym rywalom.

W pierwszym secie siatkarze BBTS uzyskali wyraźną przewagę w środkowej części (9:14, 10:18). W końcówce mieli już ogromną zaliczkę (12:21), ale gospodarze zerwali się jeszcze do walki. Zaprezentowali kilka skutecznych akcji, asami serwisowymi popisali się Michał Gierżot (14:21) i Mateusz Borkowski (18:23), wystarczyło to jednak jedynie na zmniejszenie rozmiarów porażki. Michał Makowski atakiem po bloku wywalczył piłkę setową, a Adrian Hunek ustalił wynik na 18:25.

Set numer dwa był zdecydowanie bardziej wyrównany. Z nastoletnich siatkarzy ze Spały wyraźnie zeszła początkowa trema, dzięki czemu długo dotrzymywali kroku faworyzowanym przeciwnikom (9:9, 17:17). Jeszcze w końcówce, po skutecznym ataku Gierżota było 22:21 dla gospodarzy. Kolejne piłki padły jednak łupem BBTS. Przestrzelony serwis ekipy SMS, punktowy blok gości i dwa skuteczne ataki Mateusza Frąca przyniosły im decydujące punkty (22:25).

W trzeciej partii znów oglądaliśmy wyrównaną walkę obu drużyn. Trener BBTS dokonywał roszad w składzie, a początek seta przebiegał pod znakiem sporej ilości błędów własnych, szczególnie w polu zagrywki. W środkowej części minimalną przewagę mieli gospodarze (12:10, 15:13). Wydawało się, że doświadczeni bielszczanie powtórzą scenariusz z drugiej partii i rozstrzygną seta na swoją korzyść w końcówce. Nic z tego. Od stanu 22:22 punktowali już tylko siatkarze ze Spały. Skuteczny atak Przemysława Kupki i dwa szczelne bloki w kolejnych akcjach dały im zwycięstwo 25:22.

W czwartej odsłonie, po wyrównanym początku (8:8), przewagę zaczęli budować goście (12:15, 14:17). Drużyna ze Spały próbowała jeszcze nawiązać walkę, złapała punktowy kontakt z rywalami (17:18), ale końcówka należała do podopiecznych trenera Harry'ego Brokkinga. Ważny punkt zdobył kończąc skuteczną kontrę Makowski (19:22), a dwa ostatnie dla gości wywalczył Oleg Krikun (22:25).

Najwięcej punktów: Przemysław Kupka (21), Michał Gierżot (19) – SMS PZPS I; Oleg Krikun (17), Michał Makowski (13), Tomasz Piotrowski (12) – BBTS. MVP: Tomasz Piotrowski.

Zwycięstwo w Spale pozwoliło siatkarzom BBTS wskoczyć na drugie miejsce w tabeli (38 punktów, 14 zwycięstw – 6 porażek). Ekipa z Bielska-Białej ma obecnie punkt przewagi nad Lechią Tomaszów Mazowiecki i LUK Politechniką Lublin, a do lidera - Stali Nysa - traci aż 17 punktów. Drużyna ze Spały zajmuje ostatnie miejsce w tabeli (4 punkty, 1 zwycięstwo – 20 porażek).

SMS PZPS I Spała – BBTS Bielsko-Biała 1:3 (18:25, 22:25, 25:22, 22:25)

SMS PZPS I: Jakub Durski, Jakub Czerwiński, Jordan Zaleszczyk, Przemysław Kupka, Michał Gierżot, Adrian Markiewicz – Jakub Dereń (libero) oraz Mateusz Borkowski, Dawid Dulski, Igor Gniecki, Michał Nowakowski. Trener: Marek Skrobot.
BBTS: Bartosz Cedzyński, Jarosław Macionczyk, Michał Makowski, Adrian Hunek, Oleg Krikun, Tomasz Piotrowski – Kajetan Marek (libero) oraz Mateusz Frąc, Bartłomiej Oniszk, Kacper Popik, Bartłomiej Dorosz. Trener: Harry Brokking.