PŚ w skokach: Willingen, czyli jedna z ulubionych skoczni Polaków

Zimowe
PŚ w skokach: Willingen, czyli jedna z ulubionych skoczni Polaków
fot. PAP

Willingen będzie w najbliższy weekend gospodarzem zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich. W ostatnich latach w tym niemieckim mieście Polacy stawali na podium bardzo często, a jeden ze swoich ikonicznych sukcesów odniósł tam też Adam Małysz.

W trzech poprzednich latach w Willingen odbyło się siedem konkursów. Oba drużynowe wygrali Polacy, natomiast w indywidualnych dwukrotnie drugi był Kamil Stoch, dwa trzecie miejsca zajął Piotr Żyła, a raz na najniższym stopniu podium uplasował się Dawid Kubacki.

 

Stoch na Muehlenkopfschanze wygrywał trzykrotnie w latach 2014-15. Nikt na tym obiekcie nie odniósł więcej zwycięstw, a także trzy ma na koncie jeszcze tylko legendarny Japończyk Noriaki Kasai. Małysz natomiast w 2001 roku wynikiem 151,5 ustanowił rekord skoczni, który dopiero cztery lata później i po modernizacji obiektu o zaledwie 0,5 m poprawił Fin Janne Ahonen.

 

Tak jak w dwóch poprzednich latach najlepszy zawodnik wyjedzie z Niemiec z premią w wysokości 25 tysięcy euro. Dostanie ją triumfator "Willingen Five", czyli ten, kto zgromadzi najwyższą notę łączną w obu konkursach indywidualnych oraz kwalifikacjach.

 

W niedzielę zakończyła się niesamowita seria Kubackiego, który w dziesięciu kolejnych konkursach plasował się na podium. W ostatnich zawodach w Sapporo był szósty. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 29-letni Polak zajmuje trzecie miejsce. Do prowadzącego Austriaka Stefana Krafta traci 139 punktów. Rozdziela ich natomiast Niemiec Karl Geiger, który od lidera ma 63 punkty mniej.

 

Oprócz Kubackiego, Stocha i Żyły, trener biało-czerwonych Michal Dolezal na zawody zabrał Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła, Andrzeja Stękałę i Klemensa Murańkę.

 

Program zawodów w Willingen:

 

piątek, 7 lutego
15.30 - oficjalny trening
18.00 - kwalifikacje

 

sobota, 8 lutego
15.00 - seria próbna
16.00 - pierwsza seria konkursu indywidualnego

 

niedziela, 9 lutego
15.00 - seria próbna
16.00 - pierwsza seria konkursu indywidualnego

IM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie