Wróciła Ekstraklasa! Hanca bohaterem Cracovii

W inauguracyjnym meczu rundy wiosennej piłkarskiej ekstraklasy Arka Gdynia przegrała w piątek na własnym stadionie 0:1 (0:1) z Cracovią. Zwycięską bramkę dla gości zdobył w 37. minucie z rzutu wolnego Sergiu Hanca.

24 sierpnia krakowanie pokonali Arkę na własnym boisku 3:1 i w wyjazdowej konfrontacji także wywalczyli trzy punkty. Było to jednak przeciętne spotkanie, w którym najbardziej sprawiedliwym rezultatem byłby remis.

Z pozyskanych w przerwie zimowej zawodników w podstawowym składzie w Arce zagrał serbski skrzydłowy Nemanja Mihajlovic, a w Cracovii środkowy pomocnik z Kosowa Florian Loshaj.

I właśnie Mihajlovic już w 9. minucie powinien zapewnić gospodarzom prowadzenie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego najpierw Fabian Serrarens główkował w poprzeczkę, natomiast Serb nie zdołał umieścić piłki w siatce z pięciu metrów. Z linii bramkowej wybił ją Ołeksij Dytiatjew.

Kolejna akcja Mihajlovica także mogła zakończyć się strzeleniem gola, ale po jego zagraniu w piłkę nie trafił będący w dogodnej sytuacji Maciej Jankowski.

Przyjezdni mieli co prawda niewielką optyczną przewagę, ale nie potrafili zagrozić bramce rywali. W 37. minucie podopieczni trenera Michała Probierza objęli jednak prowadzenie.

W tej sytuacji krakowianom dopisało szczęście, bo po strzale Hanki z rzutu wolnego zza narożnika pola karnego piłka odbiła się od muru i wpadła za „kołnierz” zaskoczonemu Pavelsowi Steinborsowi. Rumun zdobył także bramkę w pierwszej konfrontacji pomiędzy tymi zespołami.

Druga połowa również nie obfitowała w dogodne okazje. W 60. minucie wynik mógł podwyższyć Pelle van Amersfoort. Stojący na linii pola bramkowego Holender uderzył z woleja potężnie, ale jednocześnie wyjątkowo niecelnie, bo piłka wyszła na aut i to nie bramkowy.

W 81. minucie zdecydowanie lepiej mógł się natomiast zachować Marco Vejinovic – pozostawiony bez opieki pomocnik gdynian uderzył tuż zza pola karnego słabo i obok słupka.

W drugiej połowie w ekipie gospodarzy zadebiutował jeszcze Hiszpan Santo Samanes, który całą jesień leczył kontuzję, a w Cracovii Chorwat Ivan Fiolic i Brazylijczyk Thiago.

Arka Gdynia - Cracovia Kraków 0:1 (0:1).

Bramki: 0:1 Sergiu Hanca (37-wolny).

Żółta kartka - Arka Gdynia: Jakub Wawszczyk, Marko Vejinovic, Michał Nalepa, Christian Maghoma, Adam Marciniak, Adam Deja. Cracovia Kraków: Ołeksij Dytiatjew, Sergiu Hanca, Kamil Pestka, Thiago.

Sędzia: Mariusz Złotek (Gorzyce). Widzów 6 815.

Arka Gdynia: Pavels Steinbors - Adam Marciniak, Luka Maric (90+1. Adam Danch), Christian Maghoma, Jakub Wawszczyk - Maciej Jankowski, Adam Deja, Michał Nalepa (81. Marcus Vinicius), Marko Vejinovic, Nemanja Mihajlovic (70. Santi Samanes) - Fabian Serrarens.

Cracovia Kraków: Michal Peskovic - Cornel Rapa, Michał Helik, Ołeksij Dytiatjew, Kamil Pestka - Mateusz Wdowiak (71. Ivan Fiolic), Florian Loshaj (61. Thiago), Janusz Gol, Pelle van Amersfoort, Sergiu Hanca (90+1. Tomas Vestenicky) - Rafael Lopes.