PlusLiga: Jeden dobry set to za mało! ZAKSA pewnie wygrała z Cuprum

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała z Cuprum Lubin 3:1 w meczu 24. kolejki PlusLigi. Podopieczni trenera Marcelo Fronckowiaka zdołali urwać seta faworyzowanym przeciwnikom, ale pozostałe partie kędzierzynianie wygrali bardzo pewnie.

W premierowej partii przyjezdni początkowo dotrzymywali kroku faworyzowanym przeciwnikom. Od stanu 12:12 siatkarze ZAKSY bardzo szybko zbudowali wyraźną przewagę (16:12 – po asie serwisowym Łukasza Wiśniewskiego, 19:13). Dzięki temu mogli kontrolować sytuację w końcówce, a rywale ułatwiali im zadanie popełniając sporo błędów własnych. Aleksander Śliwka wywalczył piłkę setową (24:20), a zepsuta zagrywka gości zamknęła pierwszą odsłonę (25:21)

Siatkarze Cuprum nie załamali się jednak i w drugim secie zaprezentowali solidną i regularną siatkówkę. Przede wszystkim prezentowali się skuteczniej w ataku i popełniali mniej błędów. To wystarczyło na przeciętnie w tej części meczu grających gospodarzy. Goście utrzymywali przewagę (6:10, 12:15, 17:21). Po ataku Bartłomieja Lipińskiego mieli piłkę setową przy stanie 20:24 i wówczas... zrobiło się nerwowo.
Kędzierzynianie wygrali trzy kolejne piłki, ale szczęśliwie dla Cuprum Robinson Dvoranen atakiem blok-aut ustalił wynik na 23:25.

Taki przebieg drugiej partii mocno zmobilizował kędzierzynian, którzy w kolejnym secie szybko zbudowali przewagę. Po błędach Jakuba Ziobrowskiego gospodarze prowadzili 5:0, potem 9:2 i taki początek seta ustawił grę w dalszej jego części. Po asie serwisowym Davida Smitha gospodarze mieli już dziesięć oczek zaliczki (15:5) i spokojnie zmierzali po zwycięstwo. Dwa ostatnie punkty dla ZAKSY zdobył w tym secie Śliwka (25:12).

Czwarta odsłona również toczyła się przy przewadze kędzierzynian (8:5, 12:7, 16:11). Po ataku Smitha gospodarze prowadzili już 19:11 i wydawało się, że pewnie wygrają również tę odsłonę. Goście zerwali się jednak do walki i zmniejszyli punktową różnicę do dwóch oczek (19:17, 21:19). Jeszcze przy stanie 23:21 byli w grze o przedłużenie tego meczu. Siatkarze ZAKSY wygrali jednak dwie kluczowe akcje. Najpierw skutecznym atakiem popisał się Arpad Baroti, a po chwili blok Smitha zakończył mecz (25:21).

Najwięcej punktów: Arpad Baroti (16), Aleksander Śliwka (13), Kamil Semeniuk (10), David Smith (10) – ZAKSA; Mateusz Sacharewicz (13), Bartłomiej Lipiński (12), Jakub Ziobrowski (10) – Cuprum. MVP: Benjamin Toniutti.

Grupa Azoty ZAKSA: Arpad Baroti, Simone Parodi, Krzysztof Rejno, Aleksander Śliwka, Benjamin Toniutti, Łukasz Wiśniewski – Paweł Zatorski (libero) oraz Filip Grygiel, Piotr Łukasik, Kamil Semeniuk, David Smith, Przemysław Stępień. Trener: Nikola Grbic.
Cuprum: Robinson Dvoranen, Bartłomiej Lipiński, Maksym Morozow, Mateusz Sacharewicz, Miguel Tavares Rodrigues, Jakub Ziobrowski – Jędrzej Gruszczyński (libero) oraz Damian Domagała, Maciej Gorzkiewicz, Bartosz Makoś (libero), Kamil Maruszczyk. Trener: Marcelo Fronckowiak.

Wyniki, terminarz i plan transmisji 24. kolejki PlusLigi:

2020-02-07: Aluron Virtu CMC Zawiercie – GKS Katowice 0:3 (22:25, 22:25, 19:25)
2020-02-08: Jastrzębski Węgiel – Trefl Gdańsk 3:1 (21:25, 25:19, 25:21, 25:20)
2020-02-08: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Cuprum Lubin 3:1 (25:21, 23:25, 25:12, 25:21)
2020-02-08: MKS Będzin – BKS Visła Bydgoszcz (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2020-02-09: MKS Ślepsk Malow Suwałki – PGE Skra Bełchatów (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2020-02-09: Verva Warszawa Orlen Paliwa – Indykpol AZS Olsztyn (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2020-02-10: Cerrad Enea Czarni Radom – Asseco Resovia (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).