PŚ w skokach: Stoch na podium w Willingen

Kamil Stoch zajął trzecie miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Willingen. Polak na podium zawodów tej rangi stanął po raz 70. w karierze. W sobotę wygrał Niemiec Stephan Leyhe, a drugi był Norweg Marius Lindvik.

Po pierwszej serii i skoku na odległość 139,5 m liderem był Stoch. Jego przewaga nad Leyhe, który skoczył tyle samo, wynosiła jednak tylko 0,8 pkt. Trzeci Lindvik natomiast osiągnął 140 m i tracił do Polaka 2,9 pkt.

W finale Leyhe był jednak zdecydowanie najlepszy i wygrał wyraźnie. Triumf zapewniło mu 144,5 m. Lindvik w drugiej próbie miał 143 m, a Stoch 137,5. Leyhe cieszył się z pierwszego pucharowego zwycięstwa w karierze. Wcześniej 28-latek na podium zawodów PŚ stał tylko dwukrotnie - drugi był w ubiegłym tygodniu w Sapporo oraz w 2018 roku w Wiśle.

Na 15. miejscu uplasował się Dawid Kubacki, a na 23. Jakub Wolny. Na półmetku zajmowali dziewiąte i dziesiąte miejsce, ale w finale uzyskali 129,5 oraz 126,5 m i ostatecznie obsunęli się w zestawieniu. Już po pierwszej serii udział w zawodach zakończyli: 35. Piotr Żyła, 37. Aleksander Zniszczoł, 41. Klemens Murańka i 46. Andrzej Stękała.

Czwarty był lider klasyfikacji generalnej PŚ Stefan Kraft. Austriak ma teraz 68 punktów przewagi nad drugim Niemcem Karlem Geigerem. Trzeci Kubacki traci do lidera 173 pkt. Stoch zajmuje szóste miejsce.

Ze względu na przewidywane warunki atmosferyczne niedzielny konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Willingen został odwołany. W Niemczech prognozowany jest bardzo silny wiatr.

Zawody w Niemczech tworzą minicykl "Willingen Five". Składają się na niego nie tylko skoki konkursowe, ale również ten z kwalifikacji. Zawodnik, który będzie miał najwyższą łączna notę otrzyma 25 tys. euro. W klasyfikacji prowadzi Leyhe z przewagą 22,2 pkt nad Kraftem. Stoch jest piąty - 34,1 pkt straty.