EBL: Start nie przestaje zaskakiwać. Lublinianie pokonali Asseco Arkę

Koszykarze Asseco Arki przegrali w Gdyni ze Startem Lublin 75:81 (21:16, 17:26, 12:19, 25:20) w meczu 20. kolejki Energa Basket Ligi. Goście odnieśli 15. zwycięstwo w sezonie i utrzymują się w ścisłej czołówce tabeli. Najlepszym graczem w zespole trenera Davida Dedka był w niedzielę Brynton Lemar z 20 punktami i 5 zbiórkami. Krzysztof Szubarga zdobył dla gospodarzy 24 punkty i zaliczył 7 asyst.

Szubarga na początku meczu był nie do zatrzymania, dzięki jego trzem "trójkom" gospodarze prowadzili 11:8. Start ciągle trzymał się jednak bardzo blisko, w czym pomagał Tweety Carter. Później jednak bardzo ważne rzuty trafiali Devonte Upson oraz Phil Greene, a Asseco Arka prowadziła po 10 minutach 21:16.

Lublinianie drugą kwartę rozpoczęli od niesamowitej serii 16:0. Po "trójkach" Grzegorza Grochowskiego i Mateusza Dziemby było już więc 32:21. Pierwsze punkty zespół trenera Przemysława Frasunkiewicza zdobył po pięciu minutach, przełamał się Josh Bostic. Po późniejszym rzucie z dystansu Szubargi gdynianie zbliżyli się nawet na dwa punkty. Ostatecznie po pierwszej połowie goście wygrywali 42:38.

Od początku trzeciej kwarty obie ekipy miały problemy ze skutecznością. Szybciej swój rytm złapał jednak Start, który po trafieniach Lemara i Kacpra Borowskiego miał 12 punktów przewagi. Gospodarze starali się później reagować "trójkami" Greene’a oraz Szubargi, ale to było na ten moment za mało. Po 30 minutach było 61:50 dla gości.

W czwartej kwarcie dzięki trafieniu Dziemby goście uciekli na 16 punktów. Za odrabianie strat wzięli się Bostic oraz Szubarga, a po "trójce" Bartłomieja Wołoszyna przegrywali już tylko siedmioma. Do końca meczu zostały wtedy dwie minuty. Rzuty wolne Lemara oraz Borowskiego utrzymywały przewagę rywali. Ostatecznie Start zwyciężył 81:75.

Asseco Arka Gdynia - Start Lublin 75:81 (21:16, 17:26, 12:19, 25:20).

Asseco Arka Gdynia: Krzysztof Szubarga 24, Josh Bostic 20, Bartłomiej Wołoszyn 10, Leyton Hammonds 6, Phil Greene 6, Adam Hrycaniuk 5, Devonte Upson 2, Dariusz Wyka 2, Benjamin Emelogu 0, Wojciech Czerlonko 0, Grzegorz Kamiński 0.

Start Lublin: Brynton Lemar 20, Mateusz Dziemba 16, Kacper Borowski 11, Tweety Carter 11, Martins Laksa 8, Grzegorz Grochowski 6, Jimmie Taylor 5, Roman Szymański 4, Damian Jeszke 0.