Conwell wrócił na ring. Jego poprzedni rywal zmarł po walce

Sporty walki
Conwell wrócił na ring. Jego poprzedni rywal zmarł po walce
Fot. PAP

Chyba nikt na świecie nie chciałby takiego rozgłosu. Charles Conwell był ostatnim rywalem Patricka Day'a. Pięściarza, który zmarł w wyniku obrażeń mózgu poniesionych w walce właśnie z Conwellem. Po czterech miesiącach od tych tragicznych wydarzeń Conwell wrócił jednak na ring. O tym powrocie, a także m.in. o problemach Ołeksandra Usyka w kolejnej edycji "Z narożnika PG" pisze z USA Przemysław Garczarczyk. Jest także polski akcent!

Znowu kontuzja Usyka?

 

Nie ma łatwej drogi były niekwestionowany mistrz świata wagi junior ciężkiej, Ukrainiec Ołeksandr Usyk. Po zdobyciu kompletu czterech pasów, Usyk postanowił powtórzyć mistrzostwo w wadze ciężkiej, ale na razie więcej ma problemów z kontuzjami niż z rywalami. Już w minionym roku z powodu kontuzji lewego łokcia przekładano jego powrót na ring, teraz jak wynika ze słów jego promotora, Eddie Hearna - sytuacja się powtarza. Usyk miał wrócić na ring w Londynie, oczekiwaną przez kibiców konfrontacją z Dereckiem Chisorą, ale chyba trzeba będzie na to poczekać. "Nie mogę zapowiedzieć tej walki, bo nie wiemy czy Usyk da radę do 28 marca wyleczyć kontuzję łokcia. Patrzyliśmy na kwiecień, ale to mogłoby być dla niego ciągle za wcześnie, a do tego  w tym miesiącu jest przecież walka Aleksandra Powietkina z Dillianem Whyte. Pozostaje maj, bo w czerwcu już zaplanowana jest walka Joshuy (z Pulewem)" - mówi szef Matchroom Boxing. Przypomnijmy, że w 2018 roku Usyk stoczył aż trzy walki: z Mairisem Briedisem, Muratem Gasijewem oraz Tony Bellew. O jedną za dużo?

 

Charles Conwell: powrót po tragedii

 

Przeciętny kibic boksu nie musi znać nazwiska Charlesa Conwella (12-0, 9 KO). 22-letni dziś reprezentant USA na igrzyskach 2016 roku nie był postacią pierwszoplanową. Podczas gali w październiku minionego roku w Chicago - tylko jednym z kilku pięściarskich talentów, które można pokazać fanom sportu. Kilkadziesiąt minut po wygranej walce, nazwisko Conwella stało się częścią wszystkich przekazów z USA, a kilka dni później jego nazwisko znali wszyscy - jego rywalem w Wietrznym Mieście był Patrick Day, który zmarł w szpitalu na skutek obrażeń mózgu odniesionych w walce. Przez kilka tygodni po tragedii Conwell odciął się od świata, zastanawiał się czy kiedykolwiek wyjdzie ponownie na ring.

 

Za namową przyjaciół, promotora Lou DiBelli, Conwell wrócił do boksu, pokonując w miniony weekend przez zatrzymanie walki przez sędziego (TKO) Ramsesa Agatona. Pojedynek w Indianie trwał pięć rund, w drugiej jego części Conwell koncentrował się wyłącznie na zadawaniu ciosów na korpus, ale DiBella nie uważał, że jego zawodnikowi brakowało odwagi. "Po tym, co się stało, to była idealna walka na powrót - mała gala, mało rozgłosu. Charles wyglądał w ringu naturalnie, nie bał się uderzyć. Na to liczyliśmy". 

 

Najlepsi pięściarze globu... bez pasa mistrza świata

 

Douglass Fischer, szef magazynu "Ring" postanowił odpowiedzieć na pytanie czytelnika o nazwiska pięściarzy, których uważa za najlepszych, ale którzy obecnie nie mają mistrzowskiego pasa. Oto jego typy… jest także nazwisko Polaka:

 

Waga ciężka: Tyson Fury (Anglia)

Waga junior ciężka: KRZYSZTOF GŁOWACKI (Polska)

Waga półciężka: Ołeksandr Gwozdyk (Ukraina) lub Siergiej Kowaliow (Rosja)

Waga superśrednia: Anthony Dirrell (USA)

Waga średnia: Sergiej Derewianczenko (Ukraina)

Waga juniorśrednia: Jarred Hurd (USA)/Erislandy Lara (Kuba)

Waga półśrednia: Keith Thurman/Shawn Porter (USA)

Waga lekkopółśrednia: Regis Prograis (USA)

Waga lekka: Luke Campbell (Anglia)

Waga superpiórkowa: Tevin Farmer (USA)

Waga piórkowa: Xu Can (Chiny)

Waga superkogucia: Daniel Roman (USA)

Waga kogucia: Nonito Donaire (Filipiny)

Waga supermusza: Donnie Nietes (Filipiny)

Waga musza: Junto Nakatani (Japonia)

Waga juniormusza: Carlos Canizales (Wenezuela)

Waga słomkowa: Byron Rojas (Nikaragua). 

Przemysław Garczarczyk z USA, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie