MŚ w klasie 49er: Przybytek i Kołodziński na 10. miejscu po drugim dniu

Inne
MŚ w klasie 49er: Przybytek i Kołodziński na 10. miejscu po drugim dniu
fot. PAP

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajmują 10. miejsce po drugim dniu mistrzostw świata w żeglarskiej klasie 49er w australijskim Geelong. Wśród kobiet w klasie 49erFX Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda plasują się pod koniec stawki – na 38. pozycji.

Z powodu zbyt silnego wiatru, którego prędkość dochodziła do 30 węzłów, pierwszego dnia żeglarze nie zeszli na wodę, ale we wtorek warunki poprawiły się i we wszystkich konkurencjach rozegrano po trzy wyścigi.

 

W klasie 49er 78 załóg z 27 państw ściga się na początku w trzech flotach. Przybytek i Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) rozpoczęli zmagania od 11. lokaty, ale później systematycznie poprawiali swoje notowania i w kolejnych startach dopłynęli do mety na szóstym oraz trzecim miejscu, co dało im 10. pozycję w klasyfikacji łącznej.

 

Na 41. plasują się debiutujący w tej imprezie Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia), a 57. miejsce zajmują Dominik Buksak (AZS AWFiS) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań).

 

Te zawody są dla polskich męskich załóg czwartą już wewnętrzną olimpijską eliminacją. Ostatnią będą w maju mistrzostwa Europy w Malcesine we Włoszech.

 

W klasie 49er prowadzą mistrzowie Europy i brązowi medaliści grudniowych mistrzostw świata Brytyjczycy Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell, a kolejne lokaty zajmują Austriacy Benjamin Bildstein i David Hussl oraz broniący tytułu mistrzowie olimpijscy z 2016 roku z Rio Peter Burling i Blair Tuke z Nowej Zelandii.

 

W klasie 49erFX rywalizują 44 załogi z 23 krajów, które podzielone zostały na dwie grupy. Melzacka (YKP Gdynia) i Łoboda (AZS AWFiS), które w grudniu w Auckland były 12., sklasyfikowane są pod koniec stawki – na 38. pozycji. W poszczególnych wyścigach biało-czerwone zajęły 22., 9. i 17. miejsce.

 

Na czele są Niemki Tina Lutz i Lotta Wiemers, które wyprzedzają Australijki Tess Lloyd i Jaime Ryan oraz Hiszpanki Tamarę Echegoyen i Paulę Barcelo.

 

Polacy nie rywalizują natomiast w katamaranach Nacra 17. Stawkę 34 mieszanych duetów z 16 państw otwierają John Gimson i Anna Burnet z Wielkiej Brytanii.

 

Mistrzostwa zakończą się w sobotę.

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze