LM siatkarzy: Klęska Vervy w wyjazdowym starciu z Tours VB

Siatkarze Tours VB wygrali z Vervą Warszawa Orlen Paliwa 3:0 w spotkaniu 5. kolejki grupy D Ligi Mistrzów. W składzie Vervy zabrakło Bartosza Kwolka, który doznał urazu podczas niedzielnego meczu PlusLigi z Indykpolem AZS Olsztyn. To trzecia porażka wicemistrzów Polski, którzy mają już tylko matematyczne szanse na awans do ćwierćfinału.

"Miłe złego początki" – to powiedzenie dobrze pasuje do historii pierwszego seta wyjazdowego starcia Vervy z Tours. Siatkarze z Warszawy rozpoczęli z animuszem, szybko odskoczyli rywalom na kilka punktów (2:6, 7:11), ale później nastąpił zwrot akcji. Gospodarze wygrali pięć kolejnych akcji i uzyskali prowadzenie (12:11), a w polu zagrywki dobrze zaprezentował się Dmytro Teriomenko. W dalszej części seta odskoczyli na kilka oczek (17:14, 20:16). Adam Bartos wywalczył piłkę setową (24:20), a dwie akcje później Francuzi skończyli tę partię atakiem z przechodzącej piłki (25:21).

W drugiej odsłonie gospodarze dość szybko wypracowali sobie punktową zaliczkę (5:2, 8:5, 12:8), a siatkarze Vervy - mimo zrywów w dalszej części seta - nie byli w stanie odrobić strat. Były na to szanse, gdy w końcówce przewaga miejscowych stopniała do dwóch oczek (20:18), ale pomyłka przyjezdnych w polu serwisowym i kiwka Nathana Wounembaina przyniosła Tours VB decydujące punkty (25:21).

Trzecia partia rozpoczęła się po myśli siatkarzy Vervy. Po asie serwisowym Kevina Tiillie gospodarze przegrywali 3:6. Znów jednak, podobnie jak w pierwszym secie, pozwolili rywalom na przejęcie inicjatywy. Ważna okazała się seria trzech wygranych akcji od stanu 18:17. Goście nie zdołali już odrobić strat, a siatkarze Tours VB pewnie zmierzali po zwycięstwo. Teriomenko wywalczył piłkę meczową (24:19), a atak blok-aut Wounembaina zakończył to spotkanie (25:20).

Najwięcej punktów: Hermans Egleskalns (17), Dmytro Teriomenko (12), Adam Bartos (11) – Tours VB; Artur Udrys (11) – Verva. Gospodarze byli skuteczniejsi w ataku, lepiej prezentowali się w obronie i w polu zagrywki (7–1, 3 asy Egleskalnsa).

Mimo tej porażki, siatkarze Vervy wciąż zajmują drugie miejsce w tabeli grupy D. Do ćwierćfinałów tej edycji Ligi Mistrzów awansują trzy z pięciu drużyn, które zajmą drugie lokaty w grupach. Wicemistrz Polski ma najgorszy bilans w tym gronie, a w ostatniej kolejce zmierzy się na wyjeździe z faworyzowaną Sir Sicoma Monini Perugia. Drużyna trenera Vitala Heynena, w której występuje Wilfredo Leon, ma już zapewnione pierwsze miejsce w grupie i awans do czołowej ósemki.

Tours VB – Verva Warszawa Orlen Paliwa 3:0 (25:21, 25:21, 25:20)

Tours VB: Dmytro Teriomenko, Adam Bartos, Hermans Egleskalns, Timo Tammemaa, Angel Trinidad, Nathan Wounembaina – Nicolas Rossard (libero) oraz Maxime Capet. Trener: Hubert Henno.
Verva: Igor Grobelny, Piotr Nowakowski, Artur Udrys, Kevin Tillie, Andrzej Wrona, Antoine Brizard – Damian Wojtaszek (libero) oraz Dominik Jaglarski, Patryk Niemiec, Jan Kopyść (libero), Jakub Kowalczyk, Jan Król. Trener: Andrea Anastasi.