Zenit pokonany po raz drugi! Jastrzębski Węgiel w ćwierćfinale Ligi Mistrzów

W meczu 5. kolejki grupy C Ligi Mistrzów siatkarze Jastrzębskiego Węgla wygrali z Zenitem Kazań 3:1. To drugie w tej edycji zwycięstwo podopiecznych trenera Slobodana Kovacia nad faworyzowaną ekipą z Rosji. Piąta grupowa wygrana jastrzębian przypieczętowała ich awans do fazy play-off.

Pierwsza partia miała wyrównany początek, ale od stanu 11:11 przewagę uzyskali siatkarze z Jastrzębia-Zdroju. Sygnał do natarcia dał asem serwisowym Christian Fromm (13:11). Później gospodarze odskoczyli na pięć oczek (17:12), wykorzystując błędy po stronie rywali. Jeden z nich – autowy atak Cwetana Sokołowa – przyniósł jastrzębianom piłkę setową, a w kolejnej akcji Graham Vigrass ustalił wynik na 25:18.

Set numer dwa był zdecydowanie bardziej wyrównany od poprzedniego. Co prawda lepiej rozpoczęli go gospodarze (4:1, 7:4– po asie serwisowym Lukasa Kampy), ale przyjezdni szybko odrobili straty i w środkowej części mieli minimalną przewagę (14:16). W końcówce, po ataku Maksyma Michajłowa było 20:22, potem blok Artioma Wolwicza przyniósł Zenitowi piłkę setową (23:24). Atak Tomasza Fornala w kolejnej akcji rozpoczął rywalizację na przewagi. Zwycięsko wyszli z niej jastrzębianie, kończąc zaciętą rywalizację skuteczną kontrą Fornala (30:28).

Trzecia odsłona rozpoczęła się od mocnego uderzenia przyjezdnych (0:3). Jastrzębianie szybko odrobili straty, dalsza część seta toczyła się jednak przy wyraźnej przewadze drużyny z Kazania (6:10, 11:16). Jastrzębianie zdołali się jeszcze zbliżyć na dwa oczka (16:18), ale w końcówce inicjatywa należała do podopiecznych Aleksieja Wierbowa. Skuteczny atak Michajłowa zakończył seta (19:25).

W czwartym secie gospodarze przegrywali na początku 0:3, potem 7:10, ale od środkowej części znów oglądaliśmy wyrównaną walkę. Wynik oscylował wokół remisu i żadna ze stron nie była w stanie wypracować znaczącej przewagi. Wszystko rozstrzygnęło się w dwóch akcjach od stanu 23:23. Najpierw Dominik Depowski wywalczył piłkę meczową, a po chwili autowy atak Earvina N’Gapetha zakończył to spotkanie (25:23).

Najwięcej punktów: Tomasz Fornal (15), Dawid Konarski (13) – Jastrzębski Węgiel; Maksim Michajłow (17), Earvin N’Gapeth (16), Wadym Lichoszerstow (12) – Zenit. Jastrzębianie zagrali bez kontuzjowanego francuskiego przyjmującego Juliena Lyneela. MVP: Tomasz Fornal.

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla po raz drugi w tej edycji Ligi Mistrzów wygrali z Zenitem – w Kazaniu ograli faworyzowanego przeciwnika 3:2. Na kolejkę przed końcem fazy grupowej przedstawiciel PlusLigi zapewnił sobie pierwsze miejsce w grupie i awans do ćwierćfinału. Jastrzębianie liderują tabeli z bilansem 5 zwycięstw – 0 porażek (14 punktów). W ostatnim grupowym meczu zmierzą się 19 lutego z Greenyard Maaseik.

Zenit Kazań grał w pięciu ostatnich finałach Ligi Mistrzów (w latach 2015–18 wygrywał, w 2019 uległ Cucine Lube Civitanova), ale tym razem może nie przebrnąć przez fazę grupową! W swym ostatnim meczu w grupie C zagrają z Halkbankiem Ankara.

Jastrzębski Węgiel – Zenit Kazań 3:1 (25:18, 30:28, 19:25, 25:23)

Jastrzębski Węgiel: Lukas Kampa, Tomasz Fornal, Jurij Gladyr, Christian Fromm, Dawid Konarski, Graham Vigrass – Jakub Popiwczak (libero) oraz Paweł Rusek, Jakub Bucki, Dominik Depowski, Jakub Janicki. Trener: Slobodan Kovac.
Zenit: Aleksander Butko, Wadim Lichoszerstow, Earvin N’Gapeth, Cwetan Sokołow, Artiom Wolwicz, Maksym Michajłow – Walentin Gołubiew (libero) oraz Aleksiej Kononow, Andriej Surmaczewskij, Fiodor Woronkow, Loran Alekno, Walentin Korotkow. Trener: Aleksiej Wierbow.