PŚ w Bad Mitterndorf: Program pierwszych zawodów na mamucie

Zimowe
PŚ w Bad Mitterndorf: Program pierwszych zawodów na mamucie
fot. PAP

W nadchodzący weekend na Kulm w austriackim Bad Mitterndorf odbędą się pierwsze w sezonie konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich na mamucim obiekcie. Zawody mają duże znaczenie, bo w marcu odbędą się w Planicy mistrzostwa świata w lotach.

Zawody w Bad Mitterndorf zainaugurują Puchar Świata w lotach. W tym sezonie odbędą się trzy konkursy indywidualne i jeden drużynowy. Oprócz tych na Kulm zaplanowano także rywalizację w Vikersund - 14 marca drużynową i dzień później kończącą pucharowy sezon i cykl Raw Air - indywidualną. Mistrzostwa świata w lotach zaplanowano natomiast w dniach 20-22 marca w słoweńskiej Planicy.

 

Trener reprezentacji Polski Michal Dolezal zdecydował, że w Austrii wystąpią: Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Jakub Wolny, Aleksander Zniszczoł, Klemens Murańka i Andrzej Stękała. Ta sama grupa rywalizowała w miniony weekend w Willingen.

 

W Bad Mitterndorf do walki po przerwie spowodowanej grypą wróci Daniel-Andre Tande. 26-letni Norweg w dorobku ma trzy złote medale MŚ w lotach, w tym jeden wywalczony z kolegami z drużyny właśnie na Kulm w 2016 roku.

 

Rekordzistą Polski w długości skoku jest Stoch. 25 marca 2017 roku w konkursie drużynowym w Planicy osiągnął 251,5 m. W Bad Mitterndorf aż dalekie próby nie są jednak możliwe.

 

Kulm-Skiflugschanze jest największą skocznią naturalną na świecie. Pierwsza w Bad Mitterndorf powstała już w 1908 roku, plany budowy dużego obiektu pojawiły się w 1947 roku. Podczas pierwszych zawodów w 1950 roku rekordzistą skoczni został Austriak Rudolf Dietrich, osiągając 103 metry. Od tego czasu obiekt był wielokrotnie przebudowywany, a jego profil zmieniany. Obecnym rekordzistą jest Słoweniec Peter Prevc, który 16 stycznia 2016 roku osiągnął 244 m.

 

W poprzednich czterech latach na Kulm rywalizowano tylko raz. Zawody 13 stycznia 2018 roku zakończyły się norweskim dubletem. Triumfował Andreas Stjernen, przed Tande.

 

Polacy na tym obiekcie nie odnieśli wielu sukcesów. Wygrać raz udało się tylko Adamowi Małyszowi, który również dwukrotnie był trzeci. Z obecnych kadrowiczów na podium zdołał stanąć jedynie Stoch - trzecie miejsce zajął w 2012 roku.

 

W klasyfikacji generalnej PŚ prowadzi Stefan Kraft. Austriak ma na koncie 18 pucharowych zwycięstw, ale żadnego nie odniósł przed własną publicznością. 68 punktów do lidera traci drugi Niemiec Karle Geiger. trzeci jest Dawid Kubacki - 173 pkt straty.

 

Program zawodów w Bad Mitterndorf:

 

piątek, 14 lutego
11.00 - oficjalny trening
13.00 - kwalifikacje

 

sobota, 15 lutego
10.00 - seria próbna
11.00 - pierwsza seria konkursowa

 

niedziela, 16 lutego
9.45 - kwalifikacje
11.00 - pierwsza seria konkursowa

psl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie