Alpejski PŚ: Potrójny sukces Kilde w Saalbach-Hinterglemm

Norweski alpejczyk Aleksander Aamodt Kilde wygrał supergigant w austriackim Saalbach-Hinterglemm. Dzięki temu objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz tej konkurencji.

Drugie miejsce zajął Szwajcar Mauro Caviezel, a trzeci był Niemiec Thomas Dressen. 27-letni Kilde od paru lat zalicza się do światowej czołówki, ale odniósł dopiero czwarte pucharowe zwycięstwo w karierze. Caviezela wyprzedził o 0,15 s, a Dressena, który triumfował w czwartkowym zjeździe, o 0,31.

Dzięki piątkowemu sukcesowi Kilde objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej PŚ. O 79 punktów wyprzedza specjalizującego się w konkurencjach technicznych swojego rodaka Henrika Kristoffersena, który w Saalbach-Hinterglemm nie startował. Z kolei w klasyfikacji supergiganta o 51 pkt. jest lepszy od drugiego w piątek Caviezela.

Dotychczasowy lider tej konkurencji Austriak Matthias Mayer wypadł z trasy i spadł na czwarte miejsce.

Zawody w Saalbach-Hinterglemm nie były pierwotnie przewidziane w kalendarzu PŚ w tym sezonie. Pojawiły się w nim w styczniu, gdy zdecydowano, że zastąpią planowaną na 15-16 lutego próbę tras olimpijskich w chińskim Yanqing. Trzeba było ją jednak odwołać ze względu na epidemię koronawirusa. Także piątkowy supergigant był zagrożony. Z powodu obfitych opadów śniegu start został opóźniony o ponad dwie godziny, a zawodnicy rywalizowali na skróconej trasie.