Ekstraklasa piątą ligą Europy. Pod względem... liczby fauli

Piłka nożna
Ekstraklasa piątą ligą Europy. Pod względem... liczby fauli
fot. PAP

PKO BP Ekstraklasa jest piątą w Europie ligą piłkarską najwyższego poziomu rozgrywek pod względem liczby fauli przypadających na mecz, wynika z badania Międzynarodowego Centrum Studiów Sportowych (CIES) w szwajcarskim Neuchatel.

Z najnowszego badania CIES, na które powołuje się w piątek portugalski dziennik “Publico” wynika, że najczęściej faule gwizdane są w lidze serbskiej. Średnio na jedno spotkanie tamtejszej Superligi przypada blisko 35 niedozwolonych zagrań. Kolejne miejsca w badaniu CIES zajęły bułgarska First League (31,5), czeska Fortuna League (31,3) oraz rumuńska Liga I (31). Na piątym miejscu europejskiego rankingu uplasowała się Ekstraklasa ze średnio 30,8 niedozwolonymi zagraniami podczas spotkania.

 

Rozgrywkami europejskimi z najmniejszą liczbą fauli są angielska Premier League (20,3), duńska Superliga (21) oraz holenderska Eredivisie (21,5).

 

W 2018 r. CIES opublikował listę lig piłkarskich pod względem odsetka przestojów w grze. Ze studium tego wynikało, że Ekstraklasa jest czwartą po lidze Portugalii, Szkocji oraz Czech, gdzie jest najmniej płynności w grze podczas meczu ligowego. Raport CIES wskazywał, że w polskiej ekstraklasie tylko 53,6 proc. czasu meczu stanowi gra.

 

Najmniej przerw w swoich spotkaniach miał w 2018 r. według CIES Piast Gliwice, zaś najwięcej Wisła Płock. Płynna gra wyniosła w ich przypadku 56 proc. i 50,7 proc. w całym meczu. Z kolei europejską ligą, w której w 2018 r. zanotowano najmniej przerw w grze była szwedzka Allsvenskan - 60,4 proc. czasu płynnej gry podczas statystycznego spotkania.

PAP, seb
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie