Lechia ograła Piasta. 50. ligowy gol Paixao

Lechia Gdańsk pokonała na własnym boisku Piast Gliwice. Gola na wagę zwycięstwa zdobył Flaxio Paixao, który w poprzedniej kolejce trafił do siatki dwukrotnie. Dzięki wygranej gdańszczanie gonią czołówkę PKO BP Ekstraklasy.

W tym tygodniu Lechia pozyskała pięciu zawodników – słoweńskiego środkowego pomocnika Egzona Kryeziu, amerykańskiego skrzydłowego Kenny’ego Saiefa oraz trzech napastników, Portugalczyka Ze Gomesa, reprezentanta Afganistanu Omrana Haydary’ego i Łukasza Zwolińskiego.

I trzej ostatni zasiedli w konfrontacji z Piastem na ławce rezerwowych (w drugiej połowie na boisko weszli Zwoliński i Gomes). W wyjściowej „11” znalazł się natomiast 15-letni Kacper Urbański, który w ostatnim spotkaniu rundy jesiennej (biało-zieloni przegrali u siebie 0:3 z Rakowem Częstochowa) zadebiutował w ekstraklasie.

Z kolei w porównaniu do wygranego w Gliwicach 2:0 poprzedniego meczu z KGHM Zagłębiem Lubin trener gości Waldemar Fornalik dokonał tylko jednej wymuszonej zmiany – na lewej obronie za pauzującego za żółte kartki Mikkela Kirkeskova zagrał Jakub Holubek

Spotkanie rozpoczęło się od niecelnych uderzeń gospodarzy – w 6. minucie Filipa Mladenovica i w 21. Macieja Gajosa z rzutu wolnego.

Przyjezdni zrewanżowali się ładną akcją w 23. minucie. Tom Hateley uruchomił długim podaniem na skrzydle Patryka Tuszynskiego, a po jego centrze Jorge Felix posłał piłkę z woleja nad poprzeczką.

W 33. minucie powinno być 1:0 dla gdańszczan. Sebastian Milewski sfaulował w polu karnym Conrado, ale Paixao trafił z 11. metrów w poprzeczkę.

W końcówce pierwszej połowy gorącą zrobiło się pod bramką Lechii. W 43. minucie, po błędzie golkipera Dusana Kuciaka, Jaroslav Mihalik zablokował Feliksa, a za chwilę gospodarzy od utraty gola uchronił Rafał Kobryń, który wybił zmierzającą do siatki piłkę po kolejnym strzale hiszpańskiego skrzydłowego.

Paixao zrehabilitował się jednak za zmarnowany rzut karny i w 63. minucie dał swojemu zespołowi prowadzenie. Kapitan biało-zielonych popisał się skutecznym uderzeniem po dośrodkowaniu z prawej strony Mihalika.

Po stracie gola gliwiczanie osiągnęli wyraźną przewagę. W ostatnich minutach zamknęli nawet rywali w ich polu karnym, ale nie zdołali odrobić strat. Dobrze też spisywał się Kuciak, który 69. minucie obronił główkę Patryka Sokołowskiego, a siedem minut później w świetnym stylu zatrzymał Feliksa. Z kolei w 81. minucie Hateley uderzył z rzutu wolnego obok słupka.

Lechiści po raz trzeci pokonali w tym sezonie Piasta. W lipcu wygrali w Gliwicach 3:1 w meczu o Superpuchar Polski, a pod koniec sierpnia, także na Górnym Śląsku, triumfowali w ligowym spotkaniu 2:1.

Lechia Gdańsk - Piast Gliwice 1:0 (0:0)

Bramka: Paixao 63.

Lechia: Kuciak - Kobryń, Nalepa, Maloča, Mladenović - Mihalik (Ze Gomes 66), Tobers, Gajos, Urbański (Zwoliński 59), Conrado (Fila 72) - Paixao.

Piast: Plach - Rymaniak, Korun, Czerwiński, Holubek - Felix (Jodłowiec 86), Sokołowski (Konczkowski 80), Hateley, Tuszyński, Milewski - Parzyszek (Badia 64).

Żółta kartka: Tobers.