LM siatkarzy: Jastrzębski Węgiel przegrał na zakończenie fazy grupowej

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla przegrali w Belgii z VC Greenyard Maaseik 2:3 (23:25, 25:20, 25:19, 22:25, 8:15) w swoim ostatnim meczu grupowym Ligi Mistrzów. Jastrzębianie doznali pierwszej porażki, ale wcześniej zapewnili sobie awans do ćwierćfinału z pierwszego miejsca.

Drużyna prowadzona od grudnia przez serbskiego trenera Slobodana Kovaca wcześniej pokonała dwukrotnie turecki Halbank Ankara po 3:0 i u siebie – także bez straty seta – VC Greenyard. Bardziej zacięte były spotkania z rosyjskim Zenitem Kazań. Na wyjeździe polski zespół wygrał 3:2, rewanż w Jastrzębiu–Zdroju skończył się wynikiem 3:1.

Przed środowym meczem goście mieli awans „w kieszeni”, natomiast ekipa z Maaseik walczyła o przedłużenie szans na ćwierćfinał.

50-osobowa grupa jastrzębskich kibiców, którzy wybrali się do Belgii, spore emocje przeżyła w końcówce pierwszego seta. Gospodarze bowiem tracili kilkupunktową przewagę, ale jednak wygrali 25:23.

Po zmianie stron trener Kovac przemeblował skład, a jego podopieczni prowadzili od początku do końca. Skończył tę partię Dominik Depowski, wyrównując stan meczu.

W trzecim secie warunki gry dyktował polski zespół, gospodarze mieli problem z przyjęciem zagrywki, popełniali błędy. Po asie Michała Szalachy jastrzębianie prowadzili 12:8 i już do końca nie pozwolili się rywalom zbliżyć.

Za rozegranie w ekipie z Jastrzębia–Zdroju odpowiadał w kolejnej odsłonie Portorykańczyk Arturo Iglesias, który zastąpił Niemca Lukasa Kampę. Belgowie zdołali doprowadzić do tie-breaka.

Jastrzębscy „zmiennicy” pozostali na boisku i nie sprostali rozpędzonym gospodarzom. Po błędnym ataku Chrstiana Fromma ze zwycięstwa cieszyła się drużyna trenera Joela Banksa.

W marcu 2011 prowadzony przez trenera Lorenzo Bernardiego Jastrzębski Węgiel wyeliminował zespół z Maaseik w drugiej rundzie play off LM. Trenerem Belgów był obecny selekcjoner biało-czerwonych Vital Heynen. U siebie ekipa włoskiego szkoleniowca wygrała 3:2, wyjazdowy rewanż przegrała gładko 0:3, po czym wygrała „złotego seta” 17:15 i awansowała do Final Four.

W tamtej drużynie grał Paweł Rusek, obecnie też występujący w Jastrzębskim Węglu.

20 drużyn podzielono w LM na pięć grup. Zwycięzcy oraz trzy ekipy z drugich miejsc z najlepszym bilansem awansują do ćwierćfinałów. Finał odbędzie się 16 maja w Berlinie.

VC Greenyard Maaseik - Jastrzębski Węgiel 3:2 (25:23, 20:25, 19:25, 25:22, 15:8)

VC Greenyard: Jan Zimmermann, Robert Wójcik, Andri Aganits, Rsmus Breuning Nielsen, Jurij Semeniuk, Jonas Kvalen – Just Dronkers (L) oraz Renee Teppan, Xavier Folguera Estruga, Simon Peeters

Jastrzębski Węgiel: Lukas Kampa, Graham Vigrass, Dawid Konarski, Christian Fromm, Tomasz Fornal, Jurij Gladyr – Jakub Popiwczak (L) oraz Jakub Bucki, Dominik Depowski, Piotr Hain, Michał Szalacha, Paweł Rusek, Arturo Iglesias