Trzykrotny mistrz świata wraca po ośmiu latach. Również do Polski?

Żużel
Trzykrotny mistrz świata wraca po ośmiu latach. Również do Polski?
fot. Cyfrasport

W 2012 roku Jason Crump zakończył sportową karierę i na żużlowych torach pojawiał się tylko incydentalnie i tylko w swojej ojczyźnie. Trzykrotny mistrz świata ogłosił właśnie, że wraca do startów, na na razie w lidze angielskiej. Na razie, bo już pojawiły się głosy, że Australijczyk będzie rywalizować także na polskich stadionach.

Gdy Crump zdecydował się zakończyć przygodę z zawodowym żużlem miał 37 lat. Był w bardzo dobrej dyspozycji, cykl Grand Prix ukończył na szóstym miejscu. Nieco słabszym niż w poprzednich latach, gdy dziesięć razy z rzędu stał na podium mistrzostw. Wciąż jednak walczyły o niego najsilniejsze kluby.

 

W 2013 roku Australijczyk miał reprezentować barwy Stali Rzeszów. Zwlekał jednak z podpisaniem umowy, a później niespodziewanie ogłosił, że nadszedł koniec jego sportowej przygody. Swoją zaczynał właśnie jego syn i jemu postanowił pomóc Australijczyk. Decyzją argumentował właśnie względami rodzinnymi i zawodowymi, rozkręcał bowiem własny interes. Przyczyną rozbratu ze sportem mogły być także urazy, które nie omijały trzykrotnego mistrza świata.

 

Pierwszym sygnałem, że Crump wciąż jest w dobrej dyspozycji, były jego styczniowe popisy w dwóch towarzyskich meczach Australii z Wielką Brytanią, które odbyły się w Perth. "Syn Zwiarzaka" (ojciec Crumpa - Phil - miał pseudonim "Zwierzak") zdobył w nich łącznie 19 punktów, a młodsi żużlowcy z podziwem patrzyli na to, jak jeździ 44-latek. Prawdopodobnie te udane starty pomogły Crumpowi w podjęciu decyzji o powrocie.

 

- Za dziesięć lat będę już na to za stary. Nie mam wygórowanych oczekiwań, nie będę już próbować zostać mistrzem świata. W najbliższych miesiącach chcę być solidnym parowym, wzorem do naśladowania dla młodych i liderem dla reszty zawodników - oświadczył sportowiec, po podpisaniu umowy z wicemistrzami Premiership - Ipswich Witches.

 

Według nieoficjalnych informacji Australijczyka chce zatrudnić ROW Rybnik, który także szuka lidera. Czy dojdzie do poważnych rozmów na temat jazdy Crumpa w Polsce? Wszystko zależy zapewne od tego, jak będzie mu się wiodło w pierwszych startach na Wyspach. Być może po wielu latach znów będą go mogli podziwiać polscy kibice. 

 

W latach 1994 - 2012 Crump był zawodnikiem Stali Gorzów, WTS Wrocław, Falubazu Zielona Góra, Polonii Piła, Apatora Toruń i Stali Rzeszów. Indywidualnym mistrzem świata został w latach 2004, 2006 i 2009. Wygrał 23 turnieje Grand Prix. Był też mistrzem świata młodzieżowców, a z Australią drużynowym mistrzem świata.

WŁ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie