MŚJ w łyżwiarstwie szybkim: Przyszłe gwiazdy na torze w Tomaszowie Mazowieckim

Zimowe
MŚJ w łyżwiarstwie szybkim: Przyszłe gwiazdy na torze w Tomaszowie Mazowieckim
fot. materiały prasowe

Ponad 130 młodych panczenistów z 22 krajów będzie rywalizowało od piątku do niedzieli o medale juniorskich mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim w Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim. Wśród nich będzie dziesięcioro reprezentantów Polski.

Jedyna w Polsce hala z krytym torem do łyżwiarstwa szybkiego będzie areną kolejnych zawodów o międzynarodowej randze. Od dwóch lat Tomaszów Maz. gości czołowych panczenistów globu w ramach cyklu Pucharu Świata, a teraz przed polską publicznością będą ścigać się przyszłe gwiazdy tej dyscypliny.

 

O 14 kompletów medali mistrzostw świata juniorów będzie rywalizować ponad 130 zawodników (68 kobiet i 66 mężczyzn) m.in. z Holandii, Norwegii, Rosji, USA, Korei Płd., Japonii oraz Polski. Wśród nich będą medaliści seniorskich imprez, to m.in. 19-letnia Holenderka Femke Kok, która z reprezentacją swojego kraju sięgnęła po złoto w sprincie drużynowym w niedawnych mistrzostwach świata w Salt Lake City, czy medalista olimpijski z Pjongczangu Koreańczyk Chung Jaewon.

 

W składzie reprezentacji Polski znalazło się dziesięcioro łyżwiarzy: Natalia Jabrzyk (Pilica Tomaszów Mazowiecki), Kaja Gajewska (Orlica Duszniki), Martyna Baran, Maja Płończyk (obie Stegny Warszawa), Marta Dobrowolska (Sparta Grodzisk Mazowiecki) oraz Michał Kopacz, Szymon Wojtakowski (obaj Pilica Tomaszów Mazowiecki), Mikołaj Jabłoński (Korona Wilanów), Piotr Nałęcki (AZS AWF Katowice), Jakub Zakrzewski (Juvenia Białystok).

 

Zdaniem dyrektora sportowego Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Konrada Niedźwiedzkiego liderami kadry będą niespełna 15-letni Wojtakowski oraz 18-letnia Jabrzyk, która stawała już na podium seniorskich mistrzostw Polski.

 

"Szymon jest jeszcze młodzikiem, ale doskonale radzi sobie i wygrywa ze starszymi zawodnikami, co sprawia, że uważamy go za lidera naszej ekipy. Takim liderem wśród dziewczyn będzie z kolei Natalia. Wszyscy mają szanse na dobre wyniki, ale przede wszystkim chcemy, żeby nabrali doświadczenia startując na dużej imprezie" – wyjaśnił Niedźwiedzki.

 

Mistrzostwa rozpoczną się w piątek o godz. 11. Tego dnia zaplanowano starty na 500 oraz 1500 m kobiet i mężczyzn. W sobotę, również od godz. 11 panie będą ścigać się na 1000 i 3000 m, a panowie na 1000 i 5000 m. W niedzielę od godz. 13 zaplanowano biegi drużynowe, sprinty drużynowe oraz biegi ze startu wspólnego. Wstęp na zawody jest wolny.

CM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze