O Szablę Wołodyjowskiego: Turniej główny bez Polaków

Inne
O Szablę Wołodyjowskiego: Turniej główny bez Polaków
fot. PAP

Żadnemu z dziesięciu reprezentantów Polski nie udało się awansować do turnieju głównego 65. edycji zawodów Pucharu Świata "O Szablę Wołodyjowskiego" w Warszawie. Najwyżej - na 93. pozycji - sklasyfikowano Jakuba Broniszewskiego (MUKS Victor Warszawa).

18-letni Broniszewski jako jedyny z biało-czerwonych przebił się do drugiej rundy eliminacji bezpośrednich, ale w niej przegrał z Francuzem Eliottem Bibim 13:15. Wcześniej Polak pokonał Rumuna Codrina Cozmuleanu.

 

Ponieważ w decydującą fazę wkraczają kwalifikacje olimpijskie, wśród 211 startujących znalazła się cała światowa czołówka, w tym najlepsza "16" rankingu, która była zwolniona z piątkowych eliminacji grupowych i pucharowych.

 

O główne trofeum - pamiątkową, efektownie zdobioną szablę - powalczą m.in. lider światowego rankingu i mistrz globu Koreańczyk Sang-Uk Oh, drugi w tym zestawieniu dwukrotny mistrz Europy Niemiec Max Hartung czy czwarty Eli Dershwitz, który triumfował w Warszawie przed rokiem. Na planszy zaprezentują się również mistrz dwóch ostatnich igrzysk Węgier Aron Szilagyi, któremu w Polsce dotychczas nie wiodło się najlepiej, czy trzykrotny (2015-16, 18) zwycięzca imprezy Koreańczyk Bongil Gu.

 

W sięgającej 1955 roku historii tej imprezy biało-czerwonym nie wiodło się najlepiej. Na liście triumfatorów są tylko czterej Polacy: nieżyjący już Jerzy Pawłowski i Emil Ochyra oraz Tadeusz Piguła i Norbert Jaskot. Od ostatniego triumfu mija 23 lata. 14 lat temu bliski zwycięstwa był Marcin Koniusz, ale przegrał w finale z Hiszpanem Jaime Martim 14:15.

 

W sobotę od godz. 11 w Hali Gier Akademii Wychowania Fizycznego (ul. Marymoncka 34) rozgrywany będzie turniej główny z udziałem najlepszej "64". Na decydujące pojedynki - od ćwierćfinałów - szabliści przeniosą się do Centrum Olimpijskiego im. Jana Pawła II (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4), gdzie odbędzie się uroczysty finał.

 

Na niedzielę zaplanowano zawody drużynowe.

 

Równocześnie z rywalizacją "O Szablę Wołodyjowskiego" toczyć się będzie Międzynarodowy Integracyjny Turniej Szermierczy "I Memoriał Arkadiusza Jabłońskiego", w którym zawodnicy z całego świata - wyeliminowani pierwszego dnia imprezy - będą konkurować ze sportowcami niepełnosprawnymi.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie