PlusLiga: MKS ograł GKS

W meczu otwierającym 20. kolejkę PlusLigi siatkarze MKS Będzin pokonali GKS Katowice 3:0. Choć "królowie tie-breaków" z Katowic byli wyżej notowani w tabeli, to podopieczni trenera Jakuba Bednaruka zdołali wygrać tę konfrontację w trzech setach.

Gospodarze energicznie rozpoczęli to spotkanie i szybko uzyskali wyraźną przewagę (7:4, 10:5), którą później jeszcze powiększyli (14:7). Katowiczanie próbowali jeszcze nawiązać walkę, zmniejszyli punktową różnicę przy zagrywkach Miłosza Zniszczoła (14:10), ale w dalszej części seta dominowali siatkarze MKS. Byli skuteczniejsi w ataku, w czym brylował Rafał Faryna, lepiej punktowali też blokiem. Nieporozumienie po stronie gości dało będzinianom piłkę setową (24:14), rywale obronili się w trzech akcjach, ale blok na Adrianie Buchowskim zakończył seta (25:17).

W drugiej partii wyrównana walka trwała do stanu 6:6. Później gospodarze odskoczyli po trzech dobrych zagrywkach Grzegorza Pająka (10:6) i powiększali przewagę (16:10, 19:13). Katowiczanie próbowali nawiązać walkę, ale po udanych akcjach, popełniali błędy własne (aż sześć pomyłek w polu zagrywki w całym secie). David Sossenheimer wywalczył piłkę setową (24:17), a skuteczny atak Rafała Sobańskiego ustalił wynik na 25:18.

Trzecią odsłonę podopieczni trenera Jakuba Bednaruka rozpoczęli od mocnego uderzenia (4:0), później jednak zacięli się w ataku, co wykorzystali przeciwnicy. GKS złapał punktowy kontakt po asie serwisowym Rafała Szymury (10:9), a w środkowej części seta wyrównali (13:13). Rozpoczęła się walka punkt za punkt i wszystko rozstrzygnęło się w końcówce, w dwóch akcjach od stanu 23:23. Skuteczny atak Dawida Guni dał piłkę setową gospodarzom, a chwilę później piłka po serwisie Sossenheimera przewinęła się po taśmie na drugą stronę, zaskakując katowiczan (25:23).

Najwięcej punktów: Rafał Faryna (16) – MKS; Rafał Szymura (12) – GKS. Gospodarze byli skuteczniejsi w ataku (54%/43%), lepiej punktowali blokiem (6–4) oraz zagrywką (5–3). Przyjezdni popełniali zbyt dużo błędów własnych, m.in. zepsuli aż 14 zagrywek. MVP: Rafał Faryna.

MKS Będzin – GKS Katowice 3:0 (25:17, 25:18, 25:23)

MKS: Dawid Dryja, Rafał Faryna, Dawid Gunia, Grzegorz Pająk, Rafał Sobański, David Sossenheimer – Michał Potera (libero) oraz Jan Fornal. Trener: Jakub Bednaruk.
GKS: Jan Firlej, Jakub Jarosz, Kamil Kwasowski, Jan Nowakowski, Rafał Szymura, Miłosz Zniszczoł – Dustin Watten (libero) oraz Adrian Buchowski, Maciej Fijałek, Szymon Gregorowicz, Emanuel Kohut, Wiktor Musiał. Trener: Dariusz Daszkiewicz.

Terminarz i plan transmisji 20. kolejki PlusLigi:

2020-02-21: MKS Będzin – GKS Katowice 3:0 (25:17, 25:18, 25:23)
2020-02-21: Cuprum Lubin – Indykpol AZS Olsztyn (piątek, godzina 20:30, transmisja - Polsat Sport)
2020-02-22: Verva Warszawa Orlen Paliwa – PGE Skra Bełchatów (sobota, godzina 14:45, transmisja - Polsat Sport)
2020-02-22: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Asseco Resovia (sobota, godzina 17:30, transmisja - Polsat Sport)
2020-02-22: Jastrzębski Węgiel – Cerrad Enea Czarni Radom (sobota, godzina 20:30, transmisja - Polsat Sport)
2020-02-23: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Aluron Virut CMC Zawiercie (niedziela, godzina 14:45, transmisja - Polsat Sport)
2020-02-23: BKS Visła Bydgoszcz – Trefl Gdańsk (niedziela, godzina 20:30, transmisja - Polsat Sport).