Rewolucja w polskiej lidze od sezonu 2021/22! Ekstraklasa w nowym wydaniu

Piłka nożna
Rewolucja w polskiej lidze od sezonu 2021/22! Ekstraklasa w nowym wydaniu
fot. Cyfrasport

Zarząd PZPN zadecydował w piątek, że od sezonu 2021/22 w piłkarskiej ekstraklasie będzie występować 18 zespołów. Obecnie gra 16 drużyn. Decyzja została podjęta jednogłośnie.

"W piątek (...) odbyło się posiedzenie zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jednogłośnie podjęto uchwałę dotyczącą formatu rozgrywek Ekstraklasy od sezonu 2021/22. W lidze będzie występowało 18 drużyn, które rozegrają 34 kolejki. Zmiana formatu rozgrywek została zaproponowana przez kluby na czwartkowym spotkaniu z przedstawicielami PZPN" - poinformowano w komunikacie na stronie piłkarskiej federacji.

 

Jednocześnie, jak dodano, PZPN wyraża "pełną gotowość do uczestnictwa w cyklicznych spotkaniach i konsultacjach dotyczących wszelkich aspektów zawodowej piłki nożnej w Polsce".

 

"Podczas dzisiejszego zarządu prezes odczytał sprawozdanie ze spotkania z klubami i nastąpiło głosowanie, po którym jednomyślnie podjęto uchwałę o 18-zespołowej ekstraklasie od rozgrywek 2021/22. To oznacza, że najbliższy sezon będzie przejściowy. Spadnie tylko jedna drużyna, a z pierwszej ligi wejdą trzy, aby zwiększyć liczbę z 16 do 18. Od sezonu 2021/22 ekstraklasę opuszczą już trzy drużyny" - powiedział Kwiatkowski.

 

W obradach, jak przyznał, uczestniczyli jedynie członkowie zarządu PZPN.

 

Dodał, że zarząd piłkarskiej centrali, po zmianie przegłosowanej w przeszłości na zjeździe PZPN, miał prawo podjąć decyzję o powiększeniu do 18 liczby drużyn w ekstraklasie. Nie trzeba już zwoływać zjazdu.

 

"Teraz odpowiednie zmiany zostaną wpisane do regulaminu ekstraklasy na kolejny sezon" - zakończył rzecznik prasowy PZPN.

 

Obecnie w ekstraklasie występuje 16 zespołów. Od sezonu 2013/14 następuje podział drużyn po 30. kolejce na tzw. grupy mistrzowską i spadkową, po czym odbywa się jeszcze siedem kolejek. Po czterech latach obowiązywania tego formatu zniesiono przepis o podziale punktów po sezonie zasadniczym, ale wciąż obowiązuje podział na dwie grupy w tzw. fazie finałowej.

 

W tym sezonie po raz pierwszy najwyższą klasę opuszczą trzy ostatnie drużyny, a w ich miejsca awansują dwie najlepsze z 1. ligi oraz kolejna wyłoniona w barażach między ekipami z pozycji 3-6.

 

Już podczas poprzednich obrad zarządu PZPN, 22 stycznia, uczestnicy rozmawiali na temat możliwego powiększenia najwyższej klasy rozgrywek do 18 drużyn.

 

"Trzeba coś zrobić, ponieważ obserwujemy niepokojące rzeczy - odpływ piłkarzy z ekstraklasy, zwłaszcza utalentowanych, fatalne wyniki w europejskich pucharach, coraz gorszą frekwencję na trybunach. Stąd dyskusja o zmianie koncepcji rozgrywek. Zmiana formatu rozgrywek uwolniłaby także kilka terminów w kalendarzu. Ponadto łatwiej byłoby zarządzać drużynami. Kluby nie walczyłyby za wszelką cenę o ósme miejsce, oznaczające spokojne utrzymanie już w kwietniu. Można byłoby ogrywać młodych piłkarzy" - powiedział wówczas PAP jeden z uczestników obrad.

 

Działaczom PZPN zależało na podjęciu decyzji w miarę szybko - chodziło m.in. o to, żeby być gotowym na nowy przetarg dotyczący praw mediowych. Obecny obowiązuje do końca sezonu 2020/21.

 

Poza tym, jak przypominali, w październiku odbędą się wybory władz PZPN i ewentualne odłożenie decyzji o reformie ekstraklasy mogłoby stać się przedmiotem przedwyborczej kampanii.

 

Jednym z największych zwolenników poszerzenia ekstraklasy do 18 drużyn był wiceprezes PZPN ds. szkoleniowych Marek Koźmiński.

 

"Uważam, że to będzie pod każdym względem korzystne dla polskiej piłki. Moim zdaniem obowiązujący teraz projekt biznesowy nie wypalił, a pod względem sportowym od początku był wątpliwy" - stwierdził Koźmiński, który w środę zapowiedział start w wyborach na prezesa PZPN.

 

W latach 1991-98 w najwyższej klasie grało już 18 drużyn, a opuszczały ją wtedy po sezonie cztery ostatnie. Później wrócono do 16 zespołów.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie