PlusLiga: ZAKSA rozbiła Asseco Resovię

Siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrali z Asseco Resovią 3:0 w meczu 20. kolejki PlusLigi. Pogrążona w kryzysie drużyna z Podkarpacia poniosła szóstą porażkę z rzędu i zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli. Dzień przed spotkaniem atakujący ZAKSY Łukasz Kaczmarek doznał złamania kości stopy i czeka go operacja.

W pierwszym secie siatkarze Asseco Resovii długo, bo do stanu 19:18 dotrzymywali kroku rywalom. Później punktową serią popisali się siatkarze ZAKSY, wykorzystując również błędy rywali. Po skutecznej kontrze Aleksandra Śliwki było 23:18, Arpad Baroti atakiem blok-aut wywalczył piłkę setową (24:19). Partię zakończył Kamil Semeniuk, który przebił piłkę w sam narożnik boiska (25:20). Kędzierzynianie mieli w tej części meczu zdecydowaną przewagę w ataku (61%/ 43%).

Drugą odsłonę lepiej rozpoczęli rzeszowianie (2:6). Od stanu 8:11 nastąpiło jednak zupełne załamanie ich gry. Siatkarze ZAKSY wygrali sześć kolejnych akcji, w tym czasie dwukrotnie blokując ataki rywali. Serię zwieńczył as serwisowy Łukasza Wiśniewskiego (14:11). To podcięło skrzydła siatkarzom Asseco Resovii, a kędzierzynianie spokojnie zmierzali po zwycięstwo. Atak Semeniuka przyniósł im piłkę setową (24:19), ale później nastąpiły chwile dekoncentracji i goście wygrali trzy akcje. Semeniuk ustalił wynik seta na 25:22.

Set numer trzy to również udany początek przyjezdnych (4:7), jednak i tym razem nie byli oni w stanie długo utrzymać przewagi (7:7). W dalszej części podopieczni Nikoli Grbicia uzyskali wyraźną przewagę (14:10 – po asie serwisowym Śliwki, 19:14). Dwa ostatnie punkty w tym spotkaniu wywalczył dla gospodarzy Śliwka (25:19).

Najwięcej punktów: Kamil Semeniuk (16), Aleksander Śliwka (16) – ZAKSA; Nicolas Marechal (12) – Asseco Resovia. Gospodarze mieli wyraźną przewagę w ataku i punktowych blokach (8–2). MVP: Kamil Semeniuk (15/23 = 65% w ataku + 1 as serwisowy).

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Asseco Resovia 3:0 (25:20, 25:22, 25:19)

ZAKSA: Arpad Baroti, Kamil Semeniuk, David Smith, Aleksander Śliwka, Benjamin Toniutti, Łukasz Wiśniewski – Paweł Zatorski (libero). Trener: Nikola Grbić.
Asseco Resovia: Rafał Buszek, Marcin Komenda, Bartłomiej Krulicki, Bartłomiej Lemański, Nicolas Marechal, Damian Schulz – Luke Perry (libero) oraz Alek Achrem, Zbigniew Bartman, Nicholas Hoag, Bartosz Mariański (libero), Kawika Shoji. Trener: Emanuele Zanini.

Terminarz i plan transmisji 20. kolejki PlusLigi:

2020-02-21: MKS Będzin – GKS Katowice 3:0 (25:17, 25:18, 25:23)
2020-02-21: Cuprum Lubin – Indykpol AZS Olsztyn 0:3 (19:25, 23:25, 23:25)
2020-02-22: Verva Warszawa Orlen Paliwa – PGE Skra Bełchatów 3:1 (25:22, 31:29, 18:25, 25:14)
2020-02-22: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Asseco Resovia 3:0 (25:20, 25:22, 25:19)
2020-02-22: Jastrzębski Węgiel – Cerrad Enea Czarni Radom (sobota, godzina 20.30, transmisja – Polsat Sport)
2020-02-23: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Aluron Virtu CMC Zawiercie (niedziela, godzina 14.45, transmisja – Polsat Sport)
2020-02-23: BKS Visła Bydgoszcz – Trefl Gdańsk (niedziela, godzina 20.30, transmisja – Polsat Sport).