PŚ florecistów: Polska drużyna dziesiąta w Kairze. Igrzyska uciekły

Polscy floreciści zajęli 10. miejsce w drużynowych zawodach Pucharu Świata w Kairze. Zwyciężyli Amerykanie, którzy w finale pokonali Rosjan 45:36. Po tym starcie stało się jasne, że nasza drużyna nie wystąpi na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Jest jeszcze szansa na udział Polaka w olimpijskim turnieju indywidualnym.

Biało-Czerwoni walczyli w składzie: Leszek Rajski, Andrzej Rządkowski (obaj Wrocławianie), Michał Siess i Krystian Gryglewski (obaj Fundacja Gdańska Szkoła Floretu).

W 1/8 finału rozstawieni z "11" Polacy przegrali z późniejszymi finalistami - Rosjanami 36:45, a w spotkaniach o miejsca 9-16 kolejno pokonali Kanadyjczyków 45:22, Niemców 45:40, a następnie przegrali z Chińczykami 35:45.

W olimpijskim rankingu kwalifikacyjnym zawodnicy fechmistrza Stanisława Szymańskiego zajęli 12. pozycję, a jako ostatni z listy awans wywalczyli plasujący się na 10. miejscu Niemcy.

Z indywidualnego rankingu też na dziś żaden z Biało-Czerwonych nie zyskałby prawa startu w Tokio. Michał Siess zajmuje 29. lokatę, a z Europy przepustki do występu w igrzyskach zdobyliby 15. Brytyjczyk Marcus Mepstead oraz 18. Hiszpan Carlos Llavador, który niespodziewanie wygrał w sobotę turniej indywidualny w stolicy Egiptu.

Ostatnim akordem kwalifikacji będą marcowe zawody Grand Prix FIE w Anaheim. Jeśli w nich Siess nie spisze się na tyle dobrze, by zapewnić sobie olimpijski awans, to ostatnią szansę jeden z Polaków będzie miał w dodatkowym turnieju kontynentalnym w kwietniu. Do Tokio pojedzie tylko jego zwycięzca, a wystąpią w nim zawodnicy z krajów, które wcześniej w danej broni nie wywalczyły żadnej kwalifikacji.