MŚ w kolarstwie torowym: Kwalifikacje olimpijskie stawką w Berlinie

Inne
MŚ w kolarstwie torowym: Kwalifikacje olimpijskie stawką w Berlinie
fot. Cyfrasport

Kwalifikacje olimpijskie będą główną stawką mistrzostw świata w kolarstwie torowym, które w środę rozpoczną się w Berlinie. Do stolicy Niemiec pojechało 17 reprezentantów Polski. Będą walczyć o prawo startu w igrzyskach w Tokio w 10 z 12 konkurencji.

Już pierwszego dnia o kwalifikacje będą walczyć obie drużyny sprinterskie, zajmujące w rankingu olimpijskim ósme lokaty, ostatnie premiowane awansem. Rywalkami Urszuli Łoś i Marleny Karwackiej będą plasujące się bezpośrednio za nimi z niewielką stratą punktową Nowozelandki i Ukrainki, a tuż przed nimi są Litwinki. Bardziej klarowna jest sytuacja w sprincie drużynowym mężczyzn. W Berlinie biało-czerwoni muszą wyprzedzić Rosjan.

 

"Zadanie jest proste: musimy być przed Rosjanami. Po cichu liczę, że drużyna zakręci się koło pierwszej czwórki. Chłopaki pojadą w składzie: Maciej Bielecki, Krzysztof Maksel i Mateusz Rudyk" - powiedział PAP trener kadry sprinterów Igor Krymski.

 

Zdobycie kwalifikacji w drużynie umożliwi wystawienie na igrzyskach w Tokio dwóch zawodniczek i dwóch zawodników w keirinie oraz w sprincie indywidualnym.

 

W tej ostatniej konkurencji przepustkę olimpijską ma już w kieszeni Mateusz Rudyk. Brązowy medalista ubiegłorocznych mistrzostw globu w Pruszkowie zdobył w tym sezonie Puchar Świata i wygrał trzy z sześciu zawodów cyklu: w nowozelandzkim Cambridge, australijskim Brisbane i kanadyjskim Milton. Nie startowali tam jego najgroźniejsi rywale, złoci i srebrni medaliści mistrzostw świata oraz Europy Holendrzy Harrie Lavreysen i Jeffrey Hoogland, którzy ścigali się ze sobą w ścisłych finałach trzech pierwszych zawodów pucharowych: w Mińsku, Glasgow i Hongkongu.

 

Krymski nie ukrywa, że jego zawodnik ma ambicję ponownie stanąć na podium mistrzostw świata i nic poniżej tego wyniku go nie zadowoli.

 

"Liczę na powtórkę z Pruszkowa. Mateusz jest w bardzo dobrej dyspozycji" - zapewnił. Finały sprintu mężczyzn odbędą ostatniego dnia mistrzostw.

 

Na średnich dystansach Polacy mają szanse startu w igrzyskach w czterech konkurencjach: madisonie oraz omnium kobiet i mężczyzn, a stracili je w wyścigach drużynowych na 4 km na dochodzenie. W Berlinie wystąpi tylko drużyna kobiet.

 

Zdaniem trenera kadry średniodystansowców Jacka Kasprzaka, najsilniejszym atutem biało-czerwonych będzie w stolicy Niemiec Daniel Staniszewski. Torowiec z Puław wystartuje indywidualnie w omnium, a w madisonie razem z Wojciechem Pszczolarskim lub z Filipem Prokopyszynem.

 

"Mogę śmiało powiedzieć, że Daniel jest w życiowej formie i myślę, że w omnium stać go nawet na medal. W obu tych konkurencjach jest o krok od kwalifikacji olimpijskiej. Wystarczy, że dojedzie do mety. Boję się tylko defektu albo kraksy, bo o jego dyspozycję jestem spokojny" - zaznaczył Kasprzak.

 

W podobnej sytuacji co Staniszewski znajduje się Daria Pikulik. Zawodniczka z Darłowa musi ukończyć omnium i madison (pojedzie razem ze swoją młodszą siostrą Wiktorią lub z Nikol Płosaj), aby przypieczętować przepustkę do Tokio.

 

"Daria jest bardzo dobrze przygotowana. Dwa tygodnie temu startowała w omnium w portugalskiej Anadii i przegrała tylko ze słynną Holenderką Kirsten Wild. Ścigała się z nią jednak jak równy z równym" - ocenił trener Grzegorz Ratajczyk.

 

Na własny koszt przygotowywał się do mistrzostw i pojechał do Berlina Wojciech Ziółkowski. 35-latek wystartuje w nieolimpijskim wyścigu na 4 km na dochodzenie, z ambicją pobicia rekordu kraju.

 

Skład reprezentacji Polski:

 

kobiety -

 

konkurencje sprinterskie: Marlena Karwacka, Nikola Sibiak (obie KK Ziemia Darłowska), Urszula Łoś (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz)

 

konkurencje średniodystansowe: Łucja Pietrzak (Mat Atom Deweloper Wrocław), Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik (obie KK Ziemia Darłowska), Nikol Płosaj (UKS TFP Jedynka Kórnik), Katarzyna Pawłowska (ILLI-Bikes Cycling Team)

 

mężczyźni -

 

konkurencje sprinterskie: Krzysztof Maksel, Mateusz Rudyk, Rafał Sarnecki (wszyscy ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz), Maciej Bielecki (GK Piast Szczecin), Patryk Rajkowski (UKS TFP Jedynka Kórnik)

 

konkurencje średniodystansowe: Filip Prokopyszyn (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne), Wojciech Pszczolarski (Tufo Pardus Prostejov), Grudziądz), Daniel Staniszewski (KS Pogoń Puławy), Wojciech Ziółkowski (NTS Spectrum Bike)

Program finałów MŚ:
 
 środa (godz. 18.00-22.00): scratch kobiet, sprint drużynowy kobiet, sprint drużynowy mężczyzn
 
 czwartek (18.30-21.30): 4 km drużynowo na dochodzenie mężczyzn, scratch mężczyzn, keirin 
             mężczyzn, 4 km drużynowo na dochodzenie kobiet
 
 piątek (18.30-22.15): wyścig punktowy mężczyzn, 1 km ze startu zatrzymanego mężczyzn, 
            4 km indywidualnie na dochodzenie mężczyzn, sprint kobiet, omnium kobiet
 
 sobota (16.30-19.45): 500 m ze startu zatrzymanego kobiet, madison kobiet, 3 km indywidualnie 
            na dochodzenie kobiet, omnium mężczyzn
 
 niedziela (14.00-17.10): wyścig punktowy kobiet, sprint mężczyzn, keirin kobiet, madison 
              mężczyzn
CM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie