Rajdowe MŚ: Kajetanowicz rozpocznie sezon w Meksyku

Moto
Rajdowe MŚ: Kajetanowicz rozpocznie sezon w Meksyku
fot. PAP

Kajetan Kajetanowicz udział w samochodowych mistrzostwach świata rozpocznie w tym sezonie od Rajdu Meksyku, trzeciej rundy cyklu, która odbędzie się w dniach 12-15 marca. W 2019 roku Polak został był drugi w kategorii WRC2.

Kajetanowicz, wraz z pilotem Maciejem Szczepaniakiem, mają w tegorocznym programie udział w wymaganych regulaminem siedmiu rundach w WRC3, czyli tej samej kategorii co w poprzednim sezonie, ale pod inną nazwą. Samochodami R5 nadal startować będą kierowcy prywatnych teamów z zaplecza rajdowej ekstraklasy WRC.

 

W Meksyku polska załoga pojedzie Skodą Fabią R5 Ev, obsługiwaną przez hiszpańskiego tunera RaceSeven.

 

W ubiegłym roku Kajetanowicz zdecydował się na starty VW Polo R5 GTi. Jednak samochód od początku sprawiał poważne problemy techniczne, m.in. w Rajdzie Argentyny z powodu awarii tylnego zawieszenia musiał się wycofać. Gdy doszło do niej Polak prowadził w kategorii WRC2. Po uszkodzeniu samochodu nie z winy kierowcy, serwis uznał, że jest ono na tyle poważne, iż nie uda się go naprawić. Awaria była na tyle duża, że Kajetanowicz musiał się wycofać z kolejnej imprezy w Ameryce Południowej - Rajdu Chile.

 

W Rajdzie Meksyku, który od 16 lat jest rundą mistrzostw świata, Kajetanowicz pojedzie po raz pierwszy w karierze. Trasa liczyć będzie 325 km podzielonych na 24 szutrowe odcinki specjalne. Wraz z dojazdami kierowcy przejadą ponad 950 km.

 

Trasa jest przez większość kierowców uważana za trudną. Jest bardzo szybka, ale w wielu miejscach odcinki szutrowe są zniszczone, przez co łatwo o uszkodzenie zawieszeń czy ogumienia. Problemy sprawia też wysokość, gdyż kilka odcinków jej poprowadzonych powyżej 2000 m n.p.m. co powoduje, że maksymalnie wysilone silniki są bardziej podatne na awarie.

 

"Przygotowania do tego startu zajęły kilka miesięcy. Przed nami trudny sprawdzian, ale jestem pełen optymizmu. W zeszłym roku pokazaliśmy, że możemy walczyć o najlepszy wynik. Skorzystamy z nowej wersji Skody Fabii R5 i tak jak wszyscy wierzę, że to auto nas nie zawiedzie" - przyznał Kajetanowicz.

 

Po dwóch imprezach MŚ liderem klasyfikacji generalnej jest Brytyjczyk Elfyn Evans, który ma 42 pkt, podobnie jak drugi w klasyfikacji Belg Thierry Neuville.

 

W całym sezonie odbędzie się 13 rund mistrzowskich.

PN, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze