Tokio 2020: 600 biegaczy w historycznych miejscach w greckiej sztafecie z ogniem

Inne
Tokio 2020: 600 biegaczy w historycznych miejscach w greckiej sztafecie z ogniem
fot. PAP

W greckiej sztafecie z ogniem olimpijskim, który zostanie wzniecony w starożytnej Olimpii 12 marca, weźmie udział 600 biegaczy. Odwiedzi ona wiele historycznym miejsc, także tych znajdujących się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i w sumie będzie w 31 miastach.

"Przez osiem dni sztafeta przemierzy 3200 km. Dotrze także na statku z Pireusu na wyspę Kretę. Odwiedzi 31 miast i 15 stanowisk archeologicznych" - powiedział Tanasis Vasiliadi prezydent olimpijskiego Komitetu ds. Sztafety z Ogniem, dodając, że przedsięwzięto także specjalne środki bezpieczeństwa w związku z koronawirusem, który dotarł do Europy, ale na razie nie do Grecji.

 

Na liście historycznych miejsc znalazły się m.in. Saloniki, Kalambaka leżąca u podnóży masywu górskiego Meteory, gdzie znajdują się słynne prawosławne klasztory wykute w skale, Maraton, wyspa Salamina i Termopile.

 

Na wodach w cieśninie między tą największą wyspą archipelagu Sarońskiego a Pireusem doszło pod koniec 480 r. p.n. e. do bitwy morskiej podczas II wojny z Persami. Zakończyła się ona klęską najeźdźców i wyparciem ich z Attyki.

 

Termopile stały się natomiast symbolem heroicznej walki Greków dowodzonych przez króla Sparty Leonidasa przeciw przeważającym siłom perskim w sierpniu 480 r. p. n. e. Wojska perskie odniosły zwycięstwo tylko dzięki zdradzie i przedostaniu się na tyły obrońców górską ścieżką.

 

18 marca sztafeta dotrze na ateński Akropol, skąd dzień później ogień zostanie przeniesiony na Stadion Panateński, zbudowany w czwartym wieku przed naszą erą, a zrekonstruowany na pierwsze igrzyska doby nowożytnej w 1896 r. Tam odbędzie się ceremonia przekazania ognia delegacji z Japonii.

 

Ogniem wznieconym w starożytnej Olimpii będą się opiekować podczas lotu z Grecji do Japonii trzykrotna mistrzyni olimpijska w zapasach Saori Yoshida oraz judoka Tadahiro Nomura, trzykrotny złoty medalista igrzysk. Ceremonia powitania w "Kraju Kwitnącej Wiśni" odbędzie się 20 marca w bazie powietrznej w Matsushimie.

 

Igrzyska w Tokio mają się rozpocząć 24 lipca, a zakończyć 9 sierpnia 2020. Paraolimpiada rozgrywana będzie od 25 sierpnia do 6 września.

CM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie