MŚ w klasie RS:X. Dziarnowska i Tarnowski wiceliderami w Australii

Inne
MŚ w klasie RS:X. Dziarnowska i Tarnowski wiceliderami w Australii
fot. PAP

Maja Dziarnowska i Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) zajmują po drugim dniu mistrzostw świata w olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X drugie miejsca. W australijskim Sorrento ściga się 46 żeglarek z 24 państw i 70 żeglarzy z 23 krajów.

W środę Maja Dziarnowska wygrała pierwszy wyścig, a w kolejnych zajęła czwartą i drugą pozycję. Po sześciu startach 30-letnia deskarka jest druga i ma tylko punkt straty do prowadzącej Noy Drihan z Izraela.

 

- Dzisiaj wiał silny wiatr i komisja, po puszczeniu nas na start, zawróciła całą flotę na brzeg. Po dwóch godzinach warunki się poprawiły, ale i tak żeglowałyśmy w dość silnym wietrze dochodzącym do 25 węzłów. Pływało mi się bardzo dobrze i mam powody do zadowolenia. Wszystko gra, sprzęt nie zawodzi, podejmuję dobre decyzje i dobrze startuję. Cieszę się przede wszystkim z równego pływania, bo ani razu nie wypadłam poza pierwszą dziesiątkę. Nie patrzę jednak na punkty oraz na klasyfikację, bo przed nami sporo wyścigów i wiele może się zdarzyć - przyznała Dziarnowska.

 

Trzecia jest mistrzyni Europy oraz ubiegłoroczna brązowa i złota medalistka czempionatu globu sprzed dwóch lat Holenderka Lilian de Geus. Ósmą lokatę zajmuje Zofia Klepacka (Legia Warszawa), a 14. Karolina Lipińska (SKŻ Ergo Hestia).

 

Wśród mężczyzn w czołowej trójce plasuje się dwóch rodaków de Geus – liderem jest aktualny mistrz świata i Europy Kiran Badloe, a trzeci srebrny medalista tych dwóch imprez oraz triumfator igrzysk z Rio de Janeiro z 2016 i Londynu z 2012 roku Dorian van Rijsselberghe.

 

Holendrów przedziela Paweł Tarnowski, który drugiego dnia regat wygrał w swojej grupie dwa wyścigi, raz był trzeci, dzięki czemu awansował na drugą pozycję. 13. lokatę zajmuje Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), a 20. Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń nad Wisłą).

 

Zawody zakończą się w sobotę, a w planie jest 13 wyścigów.

 

Polska ma olimpijską kwalifikację w tej klasie (bezpośrednio wywalczyli ją Klepacka i Tarnowski, którym w 2018 roku w MŚ w duńskim Aarhus solidarnie przypadło piąte miejsce), natomiast ta impreza jest dla biało-czerwonych trzecią wewnętrzną eliminacją do igrzysk.

 

W ubiegłorocznym czempionacie na włoskim jeziorze Garda Myszka był piąty, Klepacka ósma, 14. Furmański, 20. Dziarnowska, 22. Tarnowski i 46. Lipińska.

jb, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie