Tokio 2020. Bach: Robimy wszystko, by igrzyska odbyły się zgodnie z planem

Inne
Tokio 2020. Bach: Robimy wszystko, by igrzyska odbyły się zgodnie z planem
fot. PAP

Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach zapewnił w czwartek, że czynione są wszelkie starania, aby pomimo epidemii koronawirusa tegoroczne igrzyska w Tokio odbyły się zgodnie z planem.

Bach rozmawiał w czwartek z przedstawicielami japońskich mediów. Jak podaje m.in. Reuters, powołując się na agencję Kyodo, niemiecki działacz w trakcie telekonferencji zapewnił, że MKOl jest "w pełni zaangażowany" w organizację udanych igrzysk w Tokio zgodnie z harmonogramem, czyli od 24 lipca.

 

Poproszony o komentarz dotyczący wypowiedzi wiceprzewodniczącego MKOl Kanadyjczyka Dicka Pounda, który w jednym z ostatnio udzielonych wywiadów zasugerował, że w sytuacji, gdy pandemia koronawirusa będzie się nadal rozwijała w szybkim tempie, pod uwagę może być brane rozwiązanie alternatywne. Jakie konkretnie? - Kanadyjczyk nie wyjaśnił. Na to pytanie Bach nie odpowiedział, gdyż jak stwierdził - żadne spekulacje w dzisiejszej, trudnej sytuacji nie są potrzebne.

 

Przewodniczący MKOl dodał, że obecnie, zamiast spekulacji dotyczących zagrożenia olimpiady w Tokio, lepiej jest zająć się przygotowaniami do zbliżającej się imprezy.

 

- Naszym priorytetem obecnie jest przeprowadzenie bez zakłóceń procedury kwalifikacyjnej we wszystkich dyscyplinach i przygotowanie takich warunków, aby sportowcy w Tokio byli bezpieczni. To właśnie robimy we współpracy z japońskimi władzami, Światową Organizacją Zdrowia a także Chińskim Komitetem Olimpijskim i wieloma innymi komitetami narodowymi - dodał Bach.

 

Uczestniczący w telekonferencji szef komitetu organizacyjnego Tokio 2020 Seiko Hashimoto poproszony o skomentowanie wypowiedzi Pounda stwierdził krótko, że to jest "nieoficjalny pogląd, bez oparcia w faktach".

 

Na zakończenie Bach potwierdził, że przygotowania przebiegają obecnie bez zakłóceń.

 

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. W środę wieczorem Główny Inspektorat Sanitarny podał, że od 31 grudnia 2019 r. do 26 lutego 2020 r. na całym świecie zanotowano 81 027 potwierdzonych przypadków zapalenia płuc spowodowanego nowym koronawirusem, w tym 2763 zgony (3,4 proc.). Najwięcej zgonów zgłoszono z Chin (2716). Śmiertelne przypadki zanotowano też m.in. w Iranie – 15, Korei Południowej – 11 czy we Włoszech – 11.

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze