Pierwsza reprezentantka Chin zagra na polskich parkietach

Siatkówka
Pierwsza reprezentantka Chin zagra na polskich parkietach
fot. Cyfrasport

Ren Kaiyi dołączyła do Grot Budowlanych Łódź. Przyjmująca będzie pierwszą Chinką, która wystąpi w Lidze Siatkówki Kobiet. Reprezentantka kraju prawie całą swoją dotychczasową karierę spędziła grając w lidze chińskiej w barwach Beijing BAIC Motors. W sezonie 2018/2019 została wypożyczona do Zhejiang. Brała udział w Klubowych Mistrzostwach Świata. W 2018 występowała w Mistrzostwach Azji oraz Lidze Narodów.

Aktualna mistrzyni Chin została zakontraktowana pod koniec stycznia, ale do tej pory nie pojawiła się w Łodzi. Powodem opóźniającego się przylotu zawodniczki był problem z otrzymaniem wizy.

 

- Cieszymy się, że Kaiyi jest już z nami. Formalności trwały dosyć długo, ale na szczęście już się zakończyły. Droga zawodniczki do Polski wiodła przez Belgrad. Nasza przyjmująca przyleciała z Chin do Belgradu i trenowała tam wraz z lokalnym zespołem. Czekała w tym czasie na przyznanie wizy do Polski - oznajmił Marcin Chudzik, prezes klubu.

 

W połowie stycznia Charlotte Leys rozwiązała kontrakt z łódzkim klubem. Trener Budowlanych nie ukrywa, że odejście belgijskiej skrzydłowej było dla zespołu sporym problemem, tym bardziej że na boisku odgrywała rolę liderki.

 

- Nasz zespół zawsze miał liderkę, która na boisku uspokajała zespół. Po odejściu Charlotte straciliśmy tego lidera. Żadna zawodniczka wcześniej nie pełniła takiej funkcji. Teraz dziewczyny musiały uporać się z tym wszystkim i odnaleźć w nowej sytuacji. Bardzo się cieszę, że wygraliśmy ostatnie spotkanie i się odbudowaliśmy. Przed nami pierwszy trening z Kaiyi. Czy zagra w meczu derbowym? Zobaczymy. Wszyscy byśmy bardzo tego chcieli, ale wszystko zależy od tego, jak zaadaptuje się w zespole. Chiński styl gry różni się od polskiej ligi - podsumował szkoleniowiec Błażej Krzyształowicz.

 

Ren urodziła się 14 grudnia 1991 roku i mierzy 183 centymetry wzrostu. Siatkarka nie kryje podekscytowania przed nowym doświadczeniem.

 

- Jestem bardzo podekscytowana przyjazdem do Łodzi i tym, że będę mogła grać w polskiej lidze. Jest to pierwszy raz, gdy będę występowała poza swoim krajem. Wiem, że Grot Budowlani to klub, który walczy o najwyższe cele. Cieszę się, że będę mogła go reprezentować i zdobywać doświadczenie w tak dobrej drużynie - zakończyła Kaiyi.

 

Ekipa Budowlanych znajduje się obecnie na piątej pozycji w tabeli, z dorobkiem 38. punktów. W najbliższym spotkaniu podopieczne Krzyształowicza zmierzą się z ŁKS-em Commercecon. Łódzkie derby odbędą się 1 marca o godzinie 17:30.

NP, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie