Polska spadła w rankingu UEFA! Nie będziemy mieli zespołu w Lidze Europy

Piłka nożna

Okazało się, że spotkanie 1/16 finału Ligi Europy między CFR Cluj, a Sevillą FC było niezwykle ważne w kontekście Polski. Remis uzyskany przez rumuńską ekipę oznacza bowiem awans Rumunii w rankingu UEFA kosztem naszej federacji i brak polskiego zespołu w Lidze Europy. Zmiany wejdą w życie od sezonu 2021/2022.

Dan Petrescu był o krok poprowadzenia Cluj do sensacyjnego zwycięstwa w Andaluzji. Goście trafili bowiem do siatki i przez chwilę byli w 1/8 finału (w pierwszym meczu padł remis 1:1), ale sędziowie ostatecznie anulowali bramkę. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem i w kolejnej rundzie zagra zespół z La Liga.

 

Ostatecznie ten remis okaże się jednak słodko-gorzki. Rumunia awansowała bowiem w rankingu UEFA na 28. miejsce, zostawiając w tyle Polskę. Co to oznacza dla naszego kraju?

 

Spadek na tak niską pozycję nie spowoduje zmniejszenia liczby drużyn, grających w europejskich pucharach (4), jednak utrudni zadanie naszym reprezentantom w Lidze Mistrzów, Lidze Europy i UEFA Conference League. Mistrzowie Polski wciąż zagrają w I rundzie eliminacji Ligi Mistrzów, ale nie będziemy mieli swojego reprezentanta w Lidze Europy!

 

Trzy kolejne zespoły (2. i 3. miejsce w Ekstraklasie oraz zdobywca Totolotek Pucharu Polski) zagrają na trzecim poziomie rozgrywkowym, a więc w nowo utworzonym UEFA Conference League (wejdzie w życie w sezonie 21/22).

 

Wicemistrz Polski i triumfator Pucharu zagra w II rundzie eliminacyjnej UEFA Conference League, z kolei trzecia ekipa Ekstraklasy - w I rundzie. Jedyną drogą do Ligi Europy będzie odpadnięcie z el. Ligi Mistrzów dla mistrza Polski.

 

Liczba drużyn, które będą rywalizować w LE zostanie zmniejszona z 48 do 32 ekip.

 

W nowym pucharze (UCL) zagrają 32 drużyny w fazie grupowej.

ch, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie