Lekkoatletyczne HMP: Popowicz-Drapała i Olszewski najlepsi w biegu na 60 m

Marika Popowicz-Drapała i Remigiusz Olszewski zdobyli w sobotę złote medale halowych lekkoatletycznych mistrzostw Polski w biegu na 60 m. W skoku wzwyż najlepszy w Toruniu okazał się Norbert Kobielski rezultatem 2,29. W wielu konkurencjach na starcie zabrakło krajowych gwiazd.

Ze startu w mistrzostwach kraju, w obliczu braku imprezy docelowej w sezonie halowym po przełożeniu mistrzostwa świata, które miały odbyć się w Nankinie, i zbliżających się igrzysk olimpijskich w Tokio, zrezygnowali m.in. Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, Iga Baumgart-Witan, Anna Kiełbasińska, Patrycja Wyciszkiewicz, Piotr Lisek, Ewa Swoboda, Kamila Lićwinko i Paulina Guba. To przełożyło się w sobotę na niższy poziom sportowy w wielu konkurencjach.

W rywalizacji sprinterów najszybszy na dystansie 60 m - po raz szósty z rzędu - był Olszewski wynikiem 6,71. Taką serię wcześniej w Polsce miał tylko Marian Woronin. Srebrny medalista w sztafecie 4x100 m z igrzysk w Moskwie w 1980 roku triumfował w HMP od 1977 do 1982 roku.

"Bardzo się cieszę, bo miałem troszkę gorszy start, ale najważniejszy jest medal. Czuję się w Toruniu jak domu, bo wygrałem tu sześć razy z rzędu mistrzostwa Polski, mam rekord życiowy z tej hali i uwielbiam tu startować" - powiedział Olszewski, który jest zawodnikiem CWZS Zawiszy Bydgoszcz.

Najszybszą sprinterką w Polsce została jego klubowa koleżanka Popowicz-Drapała wynikiem 7,29.

"Młodzież napiera, a mi od dwóch lat jest trochę trudniej trenować, bo jestem mamą. Radość jest więc tym większa. Ja, trener i moja rodzina - wszyscy wiemy, ile wkładamy w to wszystko wysiłku i jak dobrze musimy to zaplanować logistycznie" - zaznaczyła złota medalista w biegu na 60 m.

Przyznała, że chce być nie tylko najszybszą mamą w Polsce, ale najszybszą seniorką. "W hali się udało" - dodała.

Szybko licząc, powiedziała, że sumując starty na stadionie i uwzględniając wszystkie kategorie wiekowe zdobyła około 60 medali mistrzostw kraju. Teraz celem obchodzącej w kwietniu 32. urodziny zawodniczki jest występ w igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Złoty medal w biegu na 60 m ppł zdobyła w Toruniu Klaudia Siciarz (KS AZS AWF Kraków), która uzyskała 8,02. Druga wynikiem 8,08 była Karolina Kołeczek (AZS UMCS Lublin), a trzecia Klaudia Wojtunik (AZS Łódź) - 8,31.

Na dość wysokim poziomie stał konkurs skoku wzwyż, w którym zwyciężył Kobielski (MKS Inowrocław), osiągając 2,29, co jest jego rekordem życiowym. Drugi był Sylwester Bednarek (RKS Łódź) - 2,26.

"Zawsze wzorowałem się na Sylwku. Jest moim przyjacielem i od zawsze udziela mi wielu rad. Cieszy niezwykle rekord życiowy, szczególnie że osiągnięty po infekcji. Sezony letnie w ostatnich latach miałem lepsze, więc może to dobry prognostyk" - powiedział Kobielski.

W rywalizacji trójskoczków najlepszy był Karol Hoffmann, który zwyciężył wynikiem 16,18.

"Sezon letni będzie krótki, szybko są igrzyska, a po poważnej kontuzji chciałem jak najwięcej startować. Nie powiem, że po niej jestem takim samym zawodnikiem, bo te półtora roku rehabilitacji zostawiło ślad. Wiadomo, że bardzo chciałbym wrócić do regularnych skoków na poziomie 16,70 czy 16,80, ale zdarzają się takie zawody jak dzisiaj, gdzie są to okolice 16 metrów" - tłumaczył zawodnik AZS UMCS Lublin.

Najlepszą kulomiotką w Polsce, pod nieobecność Guby i Klaudii Kardasz, została Maja Ślepowrońska (AZS AWF Warszawa) - 16,64.

Najszybsza w biegu na 1500 była Angelika Cichocka (SKLA Sopot), która jednak bardzo krótko cieszyła się ze złotego medalu. Zdążyła udzielić wywiadów, żeby chwilę po zakończeniu rozmów z dziennikarzami dowiedzieć się, że została zdyskwalifikowana za przekroczenie toru na wirażu. W tych okolicznościach mistrzynią Polski została Beata Topka (ULKS Talex Borzytuchom) - 4.24,14.

Złoto wśród panów na tym dystansie - pod nieobecność Marcina Lewandowskiego - zdobył Adam Czerwiński (UKS Lider Siercza) rezultatem 3.48,98.

Fatalny poziom rywalizacji w trójskoku pań rekordem życiowym przykryła złota medalista Adrianna Szóstak (OŚ AZS Poznań). W najlepszej próbie osiągnęła 13,46. Złoto w skoku o tyczce wywalczyła Agnieszka Kaszuba (KL Gdynia), która w najlepszej próbie pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 4,30. W pięcioboju triumfowała Paulina Ligarska (SKLA Sopot) osiągając 4353 pkt.