PlusLiga: ZAKSA wygrała po tie-breaku! Gdańskie lwy przebudziły się w trzecim secie

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała z Treflem Gdańsk 3:2 w meczu 22. kolejki PlusLigi. W dwóch pierwszych setach kędzierzynianie zwyciężyli zdecydowanie, w kolejnych siatkarze Michała Winiarskiego wrócili do gry i zdołali doprowadzić do tie-breaka. Emocjonująca piąta partia zakończyła się zwycięstwem gospodarzy 15:12.

W pierwszej partii gospodarze szybko uzyskali kilka punktów zaliczki (8:5, 11:8). Mieli wyraźną przewagę w ataku, a dobrze w tym elemencie na przestrzeni seta prezentował się Arpad Baroti. Po asie serwisowym Davida Smitha ZAKSA prowadziła 16:11 i w dalszej części seta kontrolowała sytuację. Aleksander Śliwka wywalczył piłkę setową, kiwając po bloku rywali (24:17), a Kamil Semeniuk skutecznym
atakiem ustalił wynik na 25:18.

Druga odsłona również nie miała wielkiej historii. Kędzierzynianie przeważali od początku (3:0, 10:4), grając bardzo swobodnie. Siatkarze Trefla byli wyraźnie przygaszeni, nie byli w stanie stawić oporu przeciwnikom. Po błędzie gdańszczan gospodarze odskoczyli na dziesięć oczek (19:9). Gdy Piotr Łukasik uderzył po bloku gości, kędzierzynianie mieli piłkę setową (24:14), a zepsuta zagrywka gdańszczan
zamknęła tę część meczu (25:15).

W trzecim secie gdańszczanie zdołali się odbudować i wreszcie oglądaliśmy wyrównaną walkę. Wynik oscylował wokół remisu (4:4, 9:9, 13:13). Gdy po autowym ataku Barotiego gdańszczanie odskoczyli na dwa oczka (14:16), trener Nikola Grbić po raz pierwszy w tym meczu poprosił o czas. Siatkarze Trefla dołożyli zagrywkę – element, którego zupełnie zabrakło im w poprzednich partiach. Szymon Jakubiszak
ustrzelił serwisem Łukasika i przewaga wzrosła do trzech punktów (18:21). Gdańszczanie utrzymali ją w końcówce. Bartosz Filipiak atakiem blok-aut uzyskał piłkę setową (21:24), ostatni punkt w tej odsłonie padł łupem Jakubiszaka (22:25).

Czwarta odsłona również rozpoczęła się od wyrównanej walki. Od stanu 8:6 dla ZAKSY poszła punktowa seria gdańszczan (8:11). Później asem popisał się Ruben Schott (13:16), a po ataku Jakubiszaka zaliczka wzrosła do czterech oczek (16:20). Gdańszczanie roztrwonili tę przewagę, po serii dobrych zagrywek Semeniuka był remis 20:20. Gdańszczanie wygrali trzy ostatnie akcje tego seta: atak Pablo Crera,
skuteczny blok oraz autowy atak Barotiego dały im decydujące punkty (22:25). Gdańszczanie wygrali, choć zepsuli w całym secie aż dziesięć zagrywek!

Zwycięzcę miał więc wyłonić tie-break. W nim kędzierzynianie mieli dwa oczka zaliczki przy zmianie stron (8:6). Tuż po niej mieliśmy długą weryfikację, po której sędziowie nakazali powtórzenie akcji, co wywołało protesty kędzierzynian. Gdańszczanie wyrównali po skutecznym ataku Filipiaka (10:10). O sukcesie gospodarzy zadecydowały trzy akcje od stanu 12:12. Najpierw Śliwka zaatakował po bloku rywali, a po chwili piłka po jego serwisie przewinęła się po taśmie na drugą stronę i zaskoczyła rywali. Mecz zamknął skuteczny atak Semeniuka (15:12).

Najwięcej punktów: Arpad Baroti (16), Aleksander Śliwka (16), Piotr Łukasik (11) – ZAKSA; Bartosz Filipiak (24), Szymon Jakubiszak (12) – Trefl. Poziom spotkania zaniżyła nieco duża ilość błędów własnych. Goście zepsuli w całym meczu aż 27 zagrywek. W trzecim secie boisko musiał opuścić Paweł Halaba, udanie zastąpił go Szymon Jakubiszak. MVP: Benjamin Toniutti.

Grupa Azoty ZAKSA: Arpad Baroti, Piotr Łukasik, Krzysztof Rejno, David Smith, Aleksander Śliwka, Benjamin Toniutti – Paweł Zatorski (libero) oraz Filip Grygiel, Kamil Semeniuk, Przemysław Stępień, Łukasz Wiśniewski. Trener: Nikola Grbić.
Trefl: Pablo Crer, Bartosz Filipiak, Wojciech Grzyb, Paweł Halaba, Marcin Janusz, Ruben Schott – Maciej Olenderek (libero) oraz Szymon Jakubiszak, Mateusz Janikowski, Łukasz Kozub, Fabian Majcherski, Kewin Sasak, Karol Urbanowicz. Trener: Michał Winiarski.

Wyniki, terminarz i plan transmisji meczów 22. kolejki PlusLigi:

2020-02-28: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Cerrad Enea Czarni Radom 1:3 (23:25, 42:44, 25:22, 21:25)
2020-02-29: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Trefl Gdańsk 3:2 (25:18, 25:15, 22:25, 22:25, 15:12)
2020-02-29: Jastrzębski Węgiel – Asseco Resovia (sobota, godzina 17:30, transmisja - Polsat Sport)
2020-02-29: Verva Warszawa Orlen Paliwa – GKS Katowice (sobota, godzina 20:30, transmisja - Polsat Sport)
2020-03-01: Aluron Virtu CMC Zawiercie – PGE Skra Bełchatów (niedziela, godzina 14:45, transmisja - Polsat Sport)
2020-03-01: BKS Visła Bydgoszcz – Cuprum Lubin (niedziela, godzina 20:30, transmisja - Polsat Sport)
2020-03-03: MKS Będzin – Indykpol AZS Olsztyn (wtorek, godzina 20:30, transmisja - Polsat Sport).