UEFA: Decyzje o odwołaniu meczów będą podejmowane przez rządy i instytucje ochrony zdrowia

Piłka nożna
UEFA: Decyzje o odwołaniu meczów będą podejmowane przez rządy i instytucje ochrony zdrowia
fot. PAP

Europejska Unia Piłkarska (UEFA) przyznała, że decyzje o ewentualnym odwołaniu z powodu epidemii koronawirusa meczów, w tym barażowych o awans na Euro 2020, będą podejmowane przez rządy i instytucje ochrony zdrowia. "Jesteśmy z nimi w kontakcie" - dodała.

W Amsterdamie trwają obrady władz UEFA. Najpierw zebrał się Komitet Wykonawczy, a na wtorek zaplanowano coroczny kongres tej organizacji.

 

W poniedziałek zajęto się m.in. kwestią epidemii koronawirusa, która wpływa na zmiany w kalendarzu zawodów sportowych. Problem dotyczy również wydarzeń piłkarskich.

 

"Nie było wielkiej dyskusji na ten temat, ponieważ niewiele możemy na to poradzić. To wszystko jest w rękach ludzi, którzy są ekspertami w tej sytuacji" - powiedział przedstawiciel biura prasowego UEFA, cytowany przez agencję Reuters.

 

"Jesteśmy w kontakcie z władzami, zależymy od lokalnych administracji i zgodzimy się na to, co nam powiedzą" - zaznaczył.

 

Przyznał również, że UEFA jest w kontakcie m.in. ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO).

 

Z kolei agencja AFP, cytując przedstawiciela UEFA, napisała, że "w tej chwili nie ma potrzeby zmieniać niczego w harmonogramie".

 

W miniony czwartek Inter Mediolan musiał grać u siebie w 1/16 finału Ligi Europy z bułgarskim Łudogorcem Razgrad bez udziału kibiców, a w weekend przełożono sześć meczów włoskiej ekstraklasy.

 

Pod koniec marca ma odbyć się wiele międzynarodowych meczów piłkarskich, w tym baraże o udział w mistrzostwach Europy. Wciąż nieznanych jest czterech ostatnich uczestników tego turnieju, m.in. przeciwnik Polski, Hiszpanii i Szwecji w grupie E.

 

Epidemia koronawirusa stawia pod znakiem zapytania przeprowadzenie zgodnie z planem również mistrzostw Europy. Turniej ma się rozpocząć 12 czerwca w Rzymie, a gospodarzami będzie łącznie aż 12 krajów. To oznacza liczne podróże uczestników i kibiców.

 

W kalendarzu UEFA, oprócz meczów barażowych i Euro 2020, są także m.in. spotkania Ligi Mistrzów i Ligi Europy.

 

Poza Europą zaplanowane są dwie rundy eliminacji mistrzostw świata 2022 w strefie Azji i Ameryki Południowej, a także spotkania towarzyskie na całym świecie.

 

Szef Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) Gianni Infantino przyznał niedawno, że epidemia koronawirusa może zagrozić marcowym meczom międzypaństwowym. Dodał jednak, że ma nadzieję, iż mistrzostwa Europy i igrzyska olimpijskie odbędą się bez zmian.

 

"Nie wykluczyłbym niczego w tej chwili. Mam jednak nadzieję, że nie będziemy musieli zmierzać w kierunku zmian. Wydaje mi się, że wprowadzenie globalnego zakazu będzie trudne, ponieważ sytuacja w każdym kraju jest inna" - zaznaczył.

 

Dodał jednak, że "zdrowie ludzi jest znacznie ważniejsze niż jakikolwiek mecz piłkarski".

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie